34η αγωνιστική (τελευταία)

*Αδιάφορες βαθμολογικά και οι δυο ομάδες.

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά τερμάτων, 2) Γκολ υπέρ, 3) Πόντοι στα μεταξύ τους, 4) Διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους, 5) Γκολ υπέρ στα μεταξύ τους

*No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Βίσσελ Κόμπε – Γκάμπα Οσάκα 4-0

ΓΚΑΜΠΑ ΟΣΑΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Χιροσίμα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο ένατο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 11′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 53′.

Σε αγωνιστική κρίση βρίσκεται η Γκάμπα Οσάκα, ερχόμενη από ένα σερί εννέα αγώνων χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντάνι Πογιάτος φιλοξενήθηκε από τη Χιροσίμα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-0. Ακόμη μια τραγική εμφάνιση από την ίδια, δεν κατάφερε ούτε να γίνει απειλητική, αλλά ούτε και να σταθεί εμπόδιο στην ανωτερότητα της αντιπάλου της.

Αυτή ήταν και η έκτη διαδοχική της ήττα, οπότε και βρίσκεται στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη, έχοντας εξασφαλίσει ωστόσο την παραμονή της. Απέσπασε μόλις ένα βαθμό στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (0-1-3).

Γκάμπα Οσάκα Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΙΣΣΕΛ ΚΟΜΠΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Ναγκόγια, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Ίντε (12′) και Μούτο (14′), δεχόμενη τη μείωση στο 30ο λεπτό.

Μαγικές στιγμές ζει η Βίσσελ Κόμπε, η οποία για πρώτη φορά στην ιστορία της στέφθηκε πρωταθλήτρια Ιαπωνίας. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τακαγιούκι Γιοσίντα υποδέχθηκε τη Ναγκόγια, κόντρα στην οποία ήθελε μόνο νίκη και το έκανε πράξη, μετά και το τελικό 2-1. Μπήκε πιο δυναμικά και πήρε από πολύ νωρίς σαφές προβάδισμα. Αν και δέχθηκε γρήγορα τη μείωση, στην πορεία είχε τον έλεγχο και απέφυγε τα χειρότερα.

Άφησε έτσι στο -4 τη Σονάν Μπελμάρε, η οποία είχε απώλεια μια ημέρα νωρίτερα, τελειώνοντας ουσιαστικά τον τίτλο. Μόλις μια ήττα για τη Βίσσελ Κόμπε στις έξι τελευταίες εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.