*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με No Goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΛΙΛΕΣΤΡΟΜ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 0-1, εκτός έδρας, εναντίον της Οντ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, με περισσότερη κατοχή και ευκαιρίες. Ισορρόπησε η Λίλεστρομ στο δεύτερο, σκόραρε στο 90+3’ με τον Άνταμς και πήρε τη νίκη.

Η Λίλεστρομ επέστρεψε άμεσα στις επιτυχίες, καθώς επικράτησε της Οντ (0-1) εκτός έδρας, χάρη σε ένα τέρμα στις καθυστερήσεις. Τέταρτη νίκη στα τελευταία πέντε ματς σε πρωτάθλημα και Κύπελλο για τα “Καναρίνια”, που είναι στη δεύτερη θέση της κατάταξης της Eliteserien. “Είμαστε χαρούμενοι με τη νίκη και το μηδέν παθητικό, αλλά όχι τόσο με την εμφάνιση. Το Σάββατο παίζουν τελικό Κυπέλλου με τη Μπραν. Σε εξαιρετική κατάσταση ο επιθετικός Άνταμς, έφτασε τα έξι γκολ σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Είναι αμφίβολος ο αμυντικός Τένεσεν, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Ρόσετ, Λούντεμο και Σόλμπεργκ.

Λίλεστρομ Στατιστικά

*4/6 παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*4/6 ματς τελευταία με over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 9/10 ματς εντός έδρας

ΣΑΡΠΣΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 2-1 εντός έδρας, της Μπραν, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 24’ ο Μάιγκορντ με κεφαλιά σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων και στο 40’ ο Άντερσεν έκανε το 2-0 του ημιχρόνου. Στο 79’ ο Φίνε με σουτ εκτός περιοχής μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σάρπσμποργκ πανηγύρισε σπουδαία νίκη εντός έδρας, επί της δυνατής φέτος Μπραν (2-1) και διεύρυνε το αήττητο σερί της. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Μπίλμπρον, δεν έχει υποστεί ήττα για πέντε αγωνιστικές στην Eliteserien, με απολογισμό σε αυτό το διάστημα, δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Διθυραμβικά σχόλια για το ποδόσφαιρο που έπαιξε με τη Μπραν, την αποκαλούν… “Σαρπελόνα” στα δημοσιεύματα των νορβηγικών μέσων. Μοναδική ήττα παραμένει εκείνη της πρεμιέρας του πρωταθλήματος, από τη Μπόντο/Γκλιμτ με σκορ 0-2, εντός έδρας. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι ξανά εκτός οι Τόμασεν, Κβίλε, Καμαρά, Έντεγκορντ που ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς. Αμφίβολος ο Ράινχαρντσεν ο οποίος έχασε τα τελευταία ματς της ομάδας του.