18η αγωνιστική

*Με g/g ολοκληρώθηκαν οι 8 από τις τελευταίες 10 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με ισοπαλία ολοκληρώθηκαν οι 4 από τις τελευταίες 5 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων με γηπεδούχο την Αντβέρπ.

ΑΝΤΒΕΡΠ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη με 1-0 επί του Ολυμπιακού στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Άνοιξε νωρίς το σκορ (1-0 στο 7′), γεγονός που την “απελευθέρωσε” και της έδωσε ώθηση. Θα μπορούσε να τελειώσει το 1ο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με πάνω από 1 γκολ διαφορά, αλλά έπεσε πάνω στον πολύ καλό Βάτσλικ. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον Ολυμπιακό, με το 1-0 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Για το πρωτάθλημα, εκτός έδρας νίκη με 0-1 επί της Μπέερσχοτ. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με πολλές φάσεις εκατέρωθεν, η Μπέερσχοτ προσπαθούσε, αλλά δεν ήταν ικανή να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων. Η ίδια δέχτηκε πίεση για μεγάλο χρονικό διάστημα από την Αντβέρπ, πίεση η οποία εν τέλει καρποφόρησε, με τον Ναϊνγκολάν να διαμορφώνει το τελικό 0-1 στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετράει 3 συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας, στο -4 από την πρωτοπόρο Σεν-Ζιλουάζ. Μετράει 5 νίκες σε 8 εντός έδρας αγώνες για το πρωτάθλημα.

Τραυματίες παραμένουν οι Κόοπμαν (-), Μιγιόσι (8 συμμ./1 γκολ)και Μπούτα (11 συμμ.).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 1-0 επί του Ολυμπιακού, για τους ομίλους του Europa League.

Αντβέρπ Στατιστικά

*3 συνεχόμενα n/g. (Δες το στην betshop)

*Over2.5 γκολ στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Βαριά εντός έδρας ήττα με 0-3 από τη Σαρλερουά, την προηγούμενη αγωνιστική. Σε ένα ισορροπημένο γενικά παιχνίδι, η φιλοξενούμενη ήταν πιο αποτελεσματική μπροστά από την αντίπαλη εστία και κατάφερε να προηγηθεί με 0-2 στο 38′. Το β’ μέρος ήταν κακό ποιοτικά, με τις δύο ομάδες να παράγουν ελάχιστες ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την άμυνα της Σαρλερουά, με το τελικό 0-3 να διαμορφώνεται στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ήταν η 2η συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα. Βρίσκεται στη 13η θέση της βαθμολογίας, στο -5 από το γκρουπ που δίνει το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa Conference League της επόμενης σεζόν. Έχει σκοράρει στα 8 από τα τελευταία 9 εκτός έδρας παιχνίδια της.

Τραυματίες παραμένουν οι Πέιτερς (5 συμμ.)και Γκαβορί (11 συμμ./1 γκολ). Τιμωρημένος ο Σικουέτ (17 συμμ.).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 0-3 από τη Σαρλερουά.