3η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Μονακό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 20ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 36′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 58′.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες η Στρασμπούργκ, μετά και το εντός 2-1 επί της Λυών, στην πρεμιέρα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά φιλοξενήθηκε από τη Μονακό, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-0.

Απογοήτευσε πλήρως με την εμφάνιση της και δεν άξιζε τίποτα απολύτως από την αναμέτρηση αυτή. Βρέθηκε πίσω μετά από λάθος του Σιλά, που εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι γηπεδούχοι, ενώ λίγο αργότερα η ίδια έχασε καλή στιγμή με την κεφαλιά του Μοτιμπά να περνάει ελάχιστα άουτ. Δέχθηκε και δεύτερο τέρμα πριν την ανάπαυλα, με τον Σιλά να χάνει τον αντίπαλο του στο ύψος της μικρής περιοχής, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με την άμυνα της να είναι εκτεθειμένη. Η Μονακό κατέβασε ταχύτητα στη συνέχεια, αλλά η ίδια δεν ήταν ικανή να απειλήσει.

Φανερά απογοητευμένος ο κόουτς Βιεϊρά, μετά το παιχνίδι αυτό. “Στερούμαστε από προσωπικότητες. Έπρεπε να είμαστε καλύτεροι από αυτό που δείξαμε. Μας έλειπε η επιθετικότητα, ο ρυθμός. Μπορούμε να δείξουμε άλλο πρόσωπο. Το πιο σημαντικό τώρα είναι να επιστρέψουμε στη δουλειά, με ταπεινότητα”, δήλωσε μεταξύ άλλων.

Για πρώτη φορά στην αποστολή ο αποκτηθής από τη Σεντ Ετιέν, Σαϊντού Σο. Σε στάδιο αποθεραπείας βρίσκονται οι Στίβεν Μπασεγιά και Εντουάρντ Σομπόλ.

Στρασμπούργκ Στατιστικά

*2-3 Goals τα εννέα τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΟΥΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Παρί Σεν Ζερμέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 62ο λεπτό, για να ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο στο 87′, με τον Αμπουκλάλ.

Αήττητο η Τουλούζ στις δυο πρώτες στροφές για το φετινό πρωτάθλημα. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάρλες Μαρτίνεθ υποδέχθηκε την Παρί Σεν Ζερμέν, με την οποία μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1.

Σε γενικές γραμμές είχε αρκετά θετικό πρόσωπο κόντρα στους πρωταθλητές, τους οποίους κατάφερε να περιορίσει σημαντικό, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αν και δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική απέναντι τους. Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα όμως στο δεύτερο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, στην πορεία δέχθηκε πίεση αλλά κατάφερε να αντέξει. Κέρδισε πέναλτι προς το φινάλε με τον Αμπουκλάλ, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση και έσωσε το βαθμό για την ομάδα του.

“Είμαι χαρούμενος γιατί έχω την αίσθηση ότι έχουμε περισσότερους παίκτες έτοιμους να βοηθήσουν την ομάδα. Στις πρώτες αγωνιστικές, ήμουν ικανοποιημένος με όσους έπαιξαν, αλλά ήταν δύσκολο, καθώς είχαμε αρκετούς εκτός, είτε από έλλειψη ρυθμού είτε επειδή ήταν τραυματίες”, δήλωσε ο Ισπανός τεχνικός.

Για το σημερινό Στρασμπούργκ – Τουλούζ, τέθηκαν στη διάθεση του προπονητή τους οι Φαρές Σαϊμπί και Τομάς Χιμέρ. Αντιθέτως, εκτός μάχης παραμένουν οι τραυματίες Ολιβέρ Ζαντέν, Νάαταν Σκίτα, Ιμπραχίμ Σισοκό και Ζούνιορ Φλέμινγκς.