* Τελικός Λιγκ Καπ

* Νοκ άουτ παιχνίδι, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

* Σε ουδέτερη έδρα (Λεϊρία).

* Η Μπράγκα είναι αήττητη στα 11 τελευταία μεταξύ τους (9-2-0), με συνολικό σκορ 32-4!

* Στο πρωτάθλημα (03/12): Μπράγκα – Εστορίλ 3-1

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΠΡΑΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη (1-0) επί της Σπόρτινγκ. Ο Ρουίθ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 65ο λεπτό.

Μαγική εικόνα ο ημιτελικός της Τρίτης, οι “αρσεναλίστας” έκλεψαν την πρόκριση από την πολύ ανώτερη Σπόρτινγκ για να βρεθούν για 5η φορά στην ιστορία τους στον τελικό του Λιγκ Καπ, το οποίο κατέκτησαν το 2013 και το 2020.

Μονόλογος ευκαιριών για τους πρωτευουσιάνους το παιχνίδι για 65 λεπτά. Είχαν τον απόλυτο έλεγχο, δεν επέτρεψαν στην Μπράγκα να ξεδιπλωθεί στους χώρους, σημάδεψαν τρεις φορές τα δοκάρια και είχαν άλλες τόσες καθαρές ευκαιρίες να προηγηθούν, με αποκορύφωμα τα οριακά άστοχα σουτ των Γκιόκερες, Γκονσάλβες στο δεύτερο μέρος.

Κυριολεκτικά από το πουθενά, σαν ποδοσφαιρικό “κάρμα” σκόραρε η ομάδα του Ζόρζε, τιμωρώντας την αστοχία των “λιονταριών”. Με τον ντεφορμέ Ρουίθ, που πέρασε ως αλλαγή 5 λεπτά νωρίτερα, να νικά τον αντίπαλο κίπερ με “τζούφια” κεφαλιά που βρήκε με τον ώμο! Μετά το 1-0 άλλαξε άρδην το μομέντουμ του αγώνα, καταρρακώθηκε η Σπόρτινγκ και η Μπράγκα είχε δύο καθαρές ευκαιρίες να “τελειώσει” νωρίτερα τον ημιτελικό.

“Στρατηγικά θα πρέπει να είμαστε πάντα ισορροπημένοι. Θα έχουμε φάσεις στις οποίες θα είμαστε στην επίθεση, άλλες φορές θα πρέπει να είμαστε πιο συγκρατημένοι, ισορροπημένοι και δυνατοί αμυντικά. Η φιλοδοξία δεν μπορεί να είναι διαφορετική αναλογα με τον αντιπαλο, τιποτα δεν θα ηταν διαφορετικο αν ειχαμε την Μπενφικα στον τελικο.” δήλωσε ο κόουτς Ζόρζε.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Μπρούμα τραυματίστηκε στο γόνατο και θα μείνει εκτός για 4-6 εβδομάδες, παραμένει εκτός εδώ και μήνες ο Αλ-Μουσράτι (μέσος). Συνεχίζουν στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής οι βασικοί Νιακατέ (στόπερ), Μπανζά (φορ).

ΜΠΡΑΓΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία εκτός έδρας

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΕΣΤΟΡΙΛ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία (1-1) με την Μπενφίκα και πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι. Ο Γκιτάν (16’) άνοιξε το σκορ για την Εστορίλ και ο Οταμέντι (58’) ισοφάρισε για την Μπενφίκα.

Έγραψαν ιστορία οι “καναρίνιος” την Τετάρτη, με γενναία εμφάνιση πανηγύρισαν την πρώτη πρόκρισή τους σε τελικό Λιγκ Καπ! Επιστρέφουν σε τελικό μετά από 80 χρόνια κι απόψε θα διεκδικήσουν το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας τους!

Προηγήθηκαν σε μία από τις γνωστές επικίνδυνες μεταβάσεις τους κι εν συνεχεία είχαν αρωγό την αστοχία της Μπενφίκα για να στείλουν το ματς στα πέναλτι. Ήρωας ο κίπερ Φιγκέιρα, που είναι αναπληρωματικός στο πρωτάθλημα, έβγαλε δύο τετ α τετ μεταξύ άλλων στο 90λεπτο, απέκρουσε και πέναλτι στη διαδικασία!

“Το είπα στο τέλος του παιχνιδιού και θα το επαναλάβω ξανά: Είμαι άπειρος στους τελικούς. Εγώ, η πλειοψηφία των παικτών και ο σύλλογος. Είναι ένα τεστ για τους παίκτες μας να καταφέρουν να απολαύσουν το παιχνίδι, με φιλοδοξία και υπευθυνότητα.” δήλωσε ο κόουτς Σεάμπρα.

Στα αγωνιστικά νέα, ο βασικός Χολσγκρόουβ (μέσος) δεν μπήκε στην αποστολή του ημιτελικού, προερχόμενος από τραυματισμός και είναι αμφίβολος για σήμερα. Οι Καμπάκο (στόπερ), Μάρτινς (εξτρέμ) παραμένουν εκτός.