*Τελικά των ευρωπαϊκων πλέι οφ με έπαθλο ένα εισιτήριο για τον 2ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ. Διπλές αναμετρήσεις. Ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Χάρτμπεργκ (28/5).

*Σε προηγούμενους γύρους: Χάρτμπεργκ – Αούστρια Βιέννης 2-1, Αούστρια Βιέννης – Χάρτμπεργκ 3-1

*Over 2,5 στα 7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Βόλφσμπεργκερ. Ο Μάισλ άνοιξε το σκορ στο 8′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Μποακί (64′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φιτζ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ευτύχησε να προηγηθεί με το καλημέρα στην αναμέτρηση, μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Μάισλ πριν καν συμπληρωθούν 10′. Στη συνέχεια η Αούστρια Βιέννης δέχτηκε πίεση από τη Βόλφσμπεργκερ που ισοφάρισε στο 64′, προτού χάσει μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή των δεδομένων.

Στην εκπνοή των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι βγήκαν στην επίθεση, έχασαν την μπάλα στα αντίπαλα καρέ, αυτή κατέληξε στο κέντρο και τον Φινκ που είδε τον τερματοφύλακα Γκούτλμπαουερ να γλιστράει και να πέφτει στο έδαφος, στέλνοντας με μακρινό πλασέ την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό αποτέλεσμα.

Πρόκριση στα τελικά των ευρωπαϊκών πλέι οφ για το συγκρότημα του υπηρεσιακού Βέγκλαϊτνερ, στις 16 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις ηττήθηκε μόνο από τη Βόλφσμπεργκερ (4-0) στις 11 του μηνός (επτά νίκες, οχτώ ισοπαλίες). Οι πρωτευουσιάνοι επικράτησαν της Χάρτμπεργκ στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας μεταξύ τους αναμετρήσεις (διαφορά γκολ 11-2). Από ίωση ταλαιπωρείται ο Ρανφτλ, σταθερά τραυματίας ο Λούκας Γκαλβάο.

ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΧΑΡΤΜΠΕΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-0) της Ραπίντ Βιέννης. Σκόραραν οι Αβντιγιάι (25′), Κάιντζ (59′) και Φρίσερ (90+2′).

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τα πλέι οφ της Μπουντεσλίγκα η Χάρτμπεργκ. Ταξίδεψε στην έδρα της αδιάφορης βαθμολογικά Ραπίντ Βιέννης, έπαιξε επιθετικά δημιουργώντας συνολικά δέκα ευκαιρίες, εκ των οποίων οι επτά βρήκαν στόχο.

Επικρατώντας με το εμφατικό 3-0 “κλείδωσε” την 5η θέση που την έστειλε απευθείας στα τελικά των ευρωπαϊκών πλέι οφ, μέσω των οποίων θα διεκδικήσει μόλις την δεύτερη έξοδό της στις διοργανώσεις της UEFA. Θυμίζουμε πως η Χάρτμπεργκ έδωσε το παρών στον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ το 2020, όταν αποκλείστηκε σε μονή αναμέτρηση από την Πιάστ Γκλιβίτσε.

Το συγκρότημα του Σοπ παραμένει αήττητο σε τέσσερις εκτός έδρας αναμετρήσεις (2-2-0): Στις τρεις πέτυχε 2+ γκολ και κράτησε το μηδέν μόλις σε μία. Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 14 Φεβρουαρίου 2021 για να βρούμε την τελευταία φορά που άλωσε την έδρα της Αούστρια Βιέννης (1-0). Άπαντες παρόντες για τον 50χρονο Αυστριακό προπονητή.