*2η αγωνιστική.

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Γάνδη δεν έχει υποστεί ήττα από τη Μέχελεν στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΜΕΧΕΛΕΝ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο την Κλαμπ Μπριζ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 37’ ο Σχόοφς σκόραρε για το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 64’ ο Ιγκόρ Τιάγκο ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο 76’ αποβλήθηκε ο Ντε Κάιπερ για τους γηπεδούχους.

Η Μέχελεν μπορεί να ερχόταν απογοητευμένη από την απώλεια ενός ακόμα τίτλου στην αρχή της σεζόν, χάνοντας το Σούπερ Καπ από την Άντβερπ, όμως κατάφερε να φύγει αλώβητη από την έδρα της Κλαμπ Μπριζ (1-1) στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Πολλά οφείλονται στον αρχηγό Ρομπ Σχόοφς, ο οποίος είχε την καταπληκτική έμπνευση να εκτελέσει απευθείας φάουλ από δύσκολη γωνία και να βάλει μπροστά στο σκορ τους “Μαλινουά”. Η χρονιά της πέρυσι, ήταν μέτρια έως κακή συνολικά, έμεινε χαμηλά στην κατάταξη, έχοντας στο μυαλό της από ένα σημείο και μετά, τον τελικό Κυπέλλου, που έχασε από την Άντβερπ.

Τραυματίστηκε ο μπακ Μπολινγκολί και θα μείνει εκτός για έξι εβδομάδες. Σε στάδιο επανόδου οι Γουόλς, Μαλέντε, αμφίβολος ο Χάιρεμανς, εκτός οι Φαν ντεν Έιντεν, Λουασό.

Μέχελεν Στατιστικά

*5/6 αναμετρήσεις είχαν over 2.5 γκολ

*3/6 ματς τελευταία έληξαν με No Goal

*Δέχεται γκολ σε 8/10 τελευταία εντός

ΓΑΝΔΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 2-5 της Ζίλινα, εκτός έδρας, για το Κόνφερενς Λιγκ. Στο 30’ ο Γιούλσαγκερ σκόραρε για το 0-1 του ημιχρόνου. Στο 62’ ο Κάιπερς το 0-2, στο 66’ ο Καπράλικ το 1-2. Στο 70’ ο Τισουντάλι και στο 72’ ο Χέρκενς ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 1-4, ο Καίπερς στο 89’ το τελικό 2-5. Ενδιάμεσα, στο 77’ ο Μπάρι μείωσε προσωρινά σε 2-4.

Η Γάνδη δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση, ξεκίνησε δυναμικά και τη νέα αγωνιστική περίοδο, καθώς πανηγύρισε τρεις νίκες σε ισάριθμες επίσημες αναμετρήσεις. Τελευταία, συνέτριψε τη Ζίλινα (2-5) εκτός έδρας για τα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ και συνεχίζει στην επόμενη φάση.

“Ήταν εξαιρετικό ότι καταφέραμε να σκοράρουμε από πέντε γκολ και εντός και εκτός έδρας”, δήλωσε ο Χάιν Βανχάζεμπρουκ. Όσον αφορά το πρωτάθλημα, τα “Βουβάλια” επιβλήθηκαν της Κόρτραϊκ εντός έδρας, με 3-2, στην πρεμιέρα. Κάιπερς και Όρμπαν πέτυχαν από ένα τέρμα και συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν πέρυσι.

Την προσεχή Πέμπτη υποδέχεται την Πογκόν στο πρώτο ματς του 3ου προκριματικού γύρου του Κόνφερενς Λιγκ. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι εκτός αποστολής οι Γέλασιτς, Ντεπουάτρ, οι οποίοι ωστόσο, δεν επηρεάζουν σημαντικά.