24η αγωνιστική

*Αήττητη η Ανζέ σε εννέα συνολικά παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο την Οσέρ, έχοντας τέσσερις νίκες και πέντε ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες, τα οποία ολοκληρώθηκαν χωρίς νικητή.

*Στον πρώτο γύρο: Ανζέ – Οσέρ 2-2

ΟΣΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Πο, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Ονεβού στο δεύτερο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (40′, 49′), εν τέλει ισοφάρισε με το πέναλτι του Ζουμπάλ στο 64′.

Αήττητο σερί δέκα αγώνων στο πρωτάθλημα για την Οσέρ, έχοντας επικρατήσει στους 6/10. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κριστόφ Πελισιέ φιλοξενήθηκε από την Πο, με την οποία μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 2-2.

Ισορροπημένο το μεταξύ από πλευράς ευκαιριών, με την ίδια να προηγείται με το “καλημέρα” και να έχει και δοκάρι λίγο αργότερα. Δέχθηκε προσωρινά την ανατροπή, δεχόμενη γκολ με αντεπιθέσεις, στο δεύτερο η άμυνα της ήταν εκτεθειμένη. Παρόλα αυτά ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, ενώ έχει αρκετά παράπονα και από τη διαιτησία, για τη μη αποβολή του αντίπαλου τερματοφύλακα στο πρώτο ημίχρονο.

Τρίτη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνες με Γκρενόμπλ (1-1 εκτός) και Γκινγκάμπ (1-1 εντός), οπότε και βρίσκεται μόνη δεύτερη στην κατάταξη. Αήττητη στα πέντε πιο πρόσφατα μπροστά στο κοινό της, έχοντας επικρατήσει στα τέσσερα από αυτά.

Οσέρ Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΝΖΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Ροντέ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο τέταρτο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Λοπί (45’+2) και Ελ Μελαλί (52′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Ανζέ, μετά και την ήττα που υπέστη από τη Μπορντό (1-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αλεξάντρ Ντουζέ υποδέχθηκε τη Ροντέ, της οποίας και επικράτησε με 2-1.

Βρέθηκε πίσω από πολύ νωρίς, ωστόσο σταδιακά ισορρόπησε την κατάσταση και πριν βγει το ημίχρονο κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα και ολοκλήρωσε την ανατροπή, ενώ λίγο αργότερα έχασε μια καλή στιγμή για ένα τρίτο τέρμα, με το σκορ να μένει ως έχει μέχρι τέλους.

Κάπως έτσι, πέρασε μόνη πρώτη στην κατάταξη, εκμεταλλευόμενη και την απώλεια της σημερινής της αντιπάλου, την οποία και άφησε στο -2. Πανηγύρισε ένα διπλό στις έξι πιο πρόσφατες εξόδους της (1-2-3).