Φάση των “16”

*Νοκ-άουτ αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Μετρούν 9/10 παιχνίδια με goal/goal τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΣΤΑΡΤ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 εναντίον της Σάντεφιορντ, στο πλαίσιο φιλικού αγώνα προετοιμασίας. Στο πρώτο μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε και έμειναν στο μηδέν. Στο 80’ ο Λάνε σκόραρε το μοναδικό τέρμα του αγώνα και έδωσε τη νίκη στη Σταρτ.

Η Σταρτ ανέβασε στροφές στο δεύτερο κομμάτι της περσινής περιόδου, έγινε πιο σταθερή σε απόδοση και αποτελέσματα και τερμάτισε στην τρίτη θέση της κατάταξης. Στο -4 από την απευθείας άνοδο, έπαιξε πλέι οφ, αλλά έχασε από την Κονγκσβίνγκερ και αποκλείστηκε. Ο Σίντρε Γέλμελαντ συνεχίζει στην τεχνική ηγεσία. Είναι μόλις 33 ετών και ανέλαβε την ομάδα του Κρίστιανσαντ τον Ιούνιο του 2021. Πουλήθηκαν οι Τένεσεν, Ντονγκ για 500 χιλιάδες ευρώ συνολικά, απώλεια και ο μπακ Ράινχαρντσεν. Καλές προσθήκες ο μέσος Στράνεγκορντ και ο επιθετικός Λάνε.

Σταρτ Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις είχαν under 2.5 γκολ

*3/5 φιλικά παιχνίδια έληξαν με goal/goal

ΤΡΟΜΣΟ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 3-3 εναντίον της Σεϊναγιόεν, σε φιλικό ματς προετοιμασίας που παίχτηκε σε 3 ημίχρονα. Στο 27’ ο Μορένο έκανε το 0-1, ενώ στο 34’ ο Μικάελσον ισοφάρισε σε 1-1 για το ημίχρονο. Στο 55’ ο Γκούντερσεν έκανε το 2-1, στο 84’ το 3-1 για τους γηπεδούχους. Στο 92’ ο Στρενγκ το 3-2 και στο 133’ ο Ρόχας το τελικό 3-3.

Η Τρόμσο επέστρεψε πριν από δύο χρόνια στην Eliteserien και είναι αποφασισμένη να μείνει για πολλά χρόνια ξανά. Ο Γκάουτε Χέλστρουπ την ανέβασε, την έφερε στη 12η θέση το 2021 και πέρυσι ακόμα ψηλότερα, στην 7η, στο πρώτο μισό της κατάταξης. Φυσικά και παραμένει στον πάγκο ο 46χρονος Νορβηγός τεχνικός. Στη σουηδική Χάμαρμπι αντί 1.5 εκατομμυρίου ευρώ ο Μίκελσεν, παρελθόν και Καμάνζι, Έρικ Κιτολάνο. Πήρε τον Ελρίεν που διακρίθηκε πέρυσι με τη Ράνχαϊμ στην β’ κατηγορία, ήρθαν επίσης οι Ρόμσος από τη Σκάιντ και Μικάελσον από τη Βενέτσια U19.