*10η αγωνιστική των πλέι οφ (τελευταία).

*Για δυο αποτελέσματα παίζει ο ΑΠΟΕΛ έτσι ώστε να κατακτήσει τον τίτλο του πρωταθλητή, την ώρα που η ΑΕΚ Λάρνακας θέλει μόνο νίκη για τον ίδιο λόγο.

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*Αήττητος ο ΑΠΟΕΛ στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την ΑΕΚ Λάρνακας, έχοντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.

*Το Δεκέμβριο του 2015 χρονολογείται το τελευταίο διπλό της ΑΕΚ Λάρνακας στην έδρα του ΑΠΟΕΛ για το πρωτάθλημα.

*Over 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες, με τα 5/6 να είναι και με Goal/Goal.

*Στην κανονική διάρκεια: ΑΕΚ Λάρνακας – ΑΠΟΕΛ 0-3, ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ Λάρνακας 2-2

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: ΑΕΚ Λάρνακας – ΑΠΟΕΛ 1-2

✅ Δείτε εδώ όλα τα σημερινά παιχνίδια στο κουπόνι για στοιχημα ✅

ΑΠΟΕΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Ομόνοια, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 69ο λεπτό.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τον ΑΠΟΕΛ, μετά και τις δυο νίκες που πήρε κόντρα σε Πάφο (0-2 εκτός) και Άρη Λεμεσού (2-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι οφ, η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο φιλοξενήθηκε από την Ομόνοια, από την οποία και ηττήθηκε με 1-0 στο μεταξύ τους ντέρμπι.

Λίγα πράγματα στο πρώτο μεταξύ τους ημίχρονο, με τον ΑΠΟΕΛ να χάνει μοναδική ευκαιρία για να προηγηθεί στο 29′, με τον Κβιλιτάια να σημαδεύει το δοκάρι. Δέχθηκε πολύ περισσότερη πίεση μετά την ανάπαυλα, με το παιχνίδι να ανοίγει αρκετά, όμως μια ασταθή απόκρουση του Μπέλετς έφεραν τους τυπικά γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, το οποίο και παρέμεινε μέχρι τέλους, παρά τις όποιες προσπάθειες εκατέρωθεν.

Παρά την απώλεια αυτή, διατηρείται στην κορυφή της κατάταξης και έχει τον πρώτο λόγο για τον τίτλο, τον οποίο για να κατακτήσει θα πρέπει απλά να μην ηττηθεί σήμερα. Επικράτησε στα 13 από τα 17 συνολικά εντός του στη διοργάνωση, στα οποία είχε ακόμη από δυο ισοπαλίες και ήττες.

“Έχουμε ένα μικρό πλεονέκτημα με την ΑΕΚ, λόγω του ότι μας κάνει και η ισοπαλία, αλλά δεν θα παίξουμε για την ισοπαλία. θα παίξουμε για τη νίκη, αυτή είναι η φιλοσοφία μας. Δουλέψαμε σκληρά για να είμαστε στην πρώτη θέση τόσες αγωνιστικές. Το αξίζουμε περισσότερο και θα το πάρουμε”, δήλωσε ο Πορτογάλος τεχνικός, για τον οποίο ακούγονται “σειρήνες” από το Μεξικό.

ΑΠΟΕΛ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

*No Goal και Under 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ανόρθωση, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Ράφα Λόπες στο 15ο λεπτό, εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Από ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων προέρχεται η ΑΕΚ Λάρνακας, στο οποίο και μετράει τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν υποδέχθηκε την Ανόρθωση, κόντρα στην οποία άφησε δυο πολύτιμους βαθμούς, μετά και το τελικό 1-1.

“Αυτόχειρας” στην αναμέτρηση αυτή, καθώς δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα χιλιάδες προβλήματα της Κυρίας και το “πλήρωσε” ακριβά. Μπήκε πιο δυναμικά και ευτύχησε να πάρει από πολύ νωρίς το προβάδισμα. Στην πορεία είχε τον έλεγχο και παρότι είχε φάσεις, δεν κατάφερε να “καθαρίσει” το παιχνίδι. Κάτι που στοίχισε αρκετά στο φινάλε, δεχόμενη την ψυχρολουσία στις καθυστερήσεις.

Πρώτη απώλεια μετά τις τρεις σερί νίκες κόντρα σε Πάφο (3-0 εντός), Άρη Λεμεσού (0-1 εκτός) και Ομόνοια (2-0 εντός), αλλά ήρθε στο πιο κρίσιμο σημείο, καθώς έχασε την ευκαιρία να περάσει μόνη πρώτη. Μοιράζεται έτσι την κορυφή με τον ΑΠΟΕΛ και θέλει μόνο νίκη τώρα για να στεφθεί πρωταθλήτρια για πρώτη φορά στην ιστορία της. Έμεινε αλώβητη σε 13 εξόδους (10-4-0), έχοντας επικρατήσει στις πέντε πιο πρόσφατες εξ αυτών.

Σε φουλ ρυθμό προπονήσεων από την περασμένη εβδομάδα έχει μπει ο Φαράζ, τίποτα το ανήσυχο για τους Ράφα Λόπες και Λέντες. Μακροχρόνια τα όποια ουσιαστικά προβλήματα, δεν επηρεάζουν.