* Under 2.5 τα 7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στο 1ο γύρο (12/11): Ζιλ Βισέντε – Ρίο Άβε 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΡΙΟ ΑΒΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Μποαβίστα. Στο 62’ αποβλήθηκε ο Μπόατενγκ της Ρίο Άβε.

Κολλημένοι με τις ισοπαλίες οι “βιλακοντένσες”, 5η διαδοχική αυτή του περασμένου Σαββάτου στο “Ντο Μπέσα”, 8η στα 10 τελευταία παιχνίδια (1-8-1) της Liga Portugal, με την οποία πήγε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Απόλυτα δίκαιο το τελικό 0-0 για μία αναμέτρηση δίχως τακτικό ρίσκο, δίχως αξιόλογες στιμές εκατέρωθεν (0.63 – 0.43 xGoals). Στα 47 δευτερόλεπτα απείλησε με κεφαλιά σε κόρνερ η Μποαβίστα, αλλά αυτή ήταν και η καλύτερη τις στιγμή στο ματς. Σε μετάβαση με το ξεκίνημα της επανάληψης απείλησε η Ρίο Άβε, μετά την αποβολή της έπαιξε παθητικά και κατάφερε να μην κινδυνεύσει.

Επιστρέφει μετά από σχεδόν ένα μήνα για αγώνα στο “Ντος Άρκος”, όπου τρέχει αήττητο σερί 8 αναμετρήσεων (3-5-0), πήρε ισοπαλίες από Σπόρτινγκ (3-3) και Μπράγκα (0-0) σε αυτό το διάστημα.

“Δεν μπορούμε να συγχέουμε τα αποτελέσματα με τις προθέσεις της ομάδας. Ανεξάρτητα από τον αντίπαλο, παίζουμε για να κερδίσουμε. Είμαστε μια επιθετική ομάδα, που πατάει ψηλά, που δεν κρύβεται.” δήλωσε ο κόουτς Φρέιρε.

Δεν μπορεί να υπολογίζει στον τιμωρημένο Μπόατενγκ (φορ/εξτρέμ) και στους τραυματίες Νομπρέγκα (στόπερ), Αμίν (μέσος) , ενώ αμφίβολος είναι ο Σα (στόπερ). Οι δύο τελευταίοι τραυματίστηκαν το περασμένο Σάββατο.

ΡΙΟ ΑΒΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 8/10 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από τη Φαμαλικάο. Οι Κάντις με πέναλτι (45+4’) και Τσικίνιο (68’) σκόραραν για τη Φαμαλικάο. Ο Μουρίλο (72’) μείωσε για τη Ζιλ Βισέντε, αλλά στο 86’ έχασε πέναλτι.

Προβληματική η επιστροφή από τη διακοπή των εθνικών ομάδων για τους “κόκορες”, συμπλήρωσαν “καρέ” εντός έδρας αγώνων μακριά από τις νίκες (0-2-2) και σύνολο 5 στη Liga Portugal ανεξαρτήτως έδρας (0-3-2) για να διατηρηθούν στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Για 7 εκατοστά ακυρώθηκε ως offside στο 10’ το προβάδισμα της Ζιλ Βισέντε, στο 42’ απείλησε για πρώτη φορά η Φαμαλικάο και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου κέρδισε το πέναλτι προβαδίσματος.

Πήρε μέτρα στο γήπεδο μετά την ανάπαυλα η Ζιλ Βισέντε, αλλά δεν απείλησε μέχρι να δεχθεί σε transition, μετά από λάθος ψηλά, το 0-2. Έβγαλε αντίδραση στο τελευταίο 20λεπτο και άξιζε να επιστρέψει. Από όμορφη κάθετη συνεργασία μείωσε άμεσα, είχε καθαρή ευκαιρία δευτερόλεπτα αργότερα και στο φινάλε ο σκόρερ της αστόχησε από την άσπρη βούλα.

“Γνωρίζουμε ότι απομένουν επτά αγώνες για να τελειώσει το πρωτάθλημα και από νωρίς έχω πει ότι το επόμενο παιχνίδι είναι πάντα το πιο σημαντικό. Όσο πιο γρήγορα εξασφαλιστούμε τόσο το καλύτερο.” δήλωσε ο κόουτς Καμπέλος.

Επέστρεψε στο προηγούμενο (ως αλλαγή) ο σημαντικός Ζε Κάρλος (δεξί μπακ), αλλά οι Κίκο (αρ. μπακ), Κρίτσιουκ (κίπερ), Μορέιρα (εξτρέμ) παραμένουν τραυματίες και δεν ταξίδεψαν.