*30η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Φέγενορντ – Φορτούνα Σιτάρντ 0-0

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με διπλό στο πρώτο ημίχρονο

*Αήττητο εννιά αγώνων τρέχει η Φέγενορντ απέναντι στην Φορτούνα Σιτάρντ (0-3-6).

Δείτε τα προγνωστικά για παμε στοιχημα

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤΑΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εύκολα με 2-0 από την Τβέντε εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έγινε δύσκολο το έργο της, αφού έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γκουτ στο 37′. Στην επανάληψη η αντίπαλος κατάφερε να ανοίξει το σκορ με αυτογκόλ στο 52′, ενώ στο 86′ διπλασίασε τα τέρματά της, εξασφαλίζοντας και την νίκη.

Δεν της βγήκε το ματς στο Ενσέντε, είχε έτσι αλλιώς μια δύσκολη αποστολή μπροστά της, ωστόσο η αποβολή παίκτη της στα τέλη του πρώτου μέρους την ανάγκασε να ταμπουρωθεί στην περιοχή της και να παίξει μόνο άμυνα για το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Λύγισε στις αρχές της επανάληψης, δεν άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης και μοιραία δέχτηκε και δεύτερο γκολ λίγα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα.

Βγάζει δύσκολο πρόγραμμα, ενώ παραμένει χωρίς νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος (0-1-2). Παρόλα αυτά, είναι ακόμη στο παιχνίδι για το τελευταίο εισιτήριο των πλέι οφ και θα κοιτάξει να εξαντλήσει τις πιθανότητες που έχει για να κάνει την μίνι αυτή υπέρβαση.

«Σίγουρα έχουμε να διαχειριστούμε συνεχόμενα απαιτητικά παιχνίδια, ωστόσο αυτά έχει το πρωτάθλημα στο οποίο αγωνιζόμαστε. Πρέπει να χτίσεις μέταλλο αν θέλει να πετύχεις πράγματα», ξεκάθαρος ο τεχνικός Μπάους.

Τραυματίας παραμένει ο μέσος Φεράτι, ενώ χτύπησε και είναι εξαιρετικά αμφίβολος ο εξτρέμ Οραντμαχούν. Τιμωρημένος ο βασικός στόπερ Γκουτ.

Φορτούνα Σιτάρντ Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 3,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Απόλυτος θρίαμβος, νίκη με 6-0 απέναντι στον Άγιαξ εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική στο μεγάλο ντέρμπι της χώρας. Άνοιξε το σκορ στο 34′, ενώ στην επόμενη φάση διπλασίασε τα τέρματά της (35′). Πριν την ανάπαυλα, βρήκε και τρίτο γκολ και κάπου εκεί όλα κρίθηκαν αναφορικά με τον νικητή της αναμέτρησης (45+2′). Στην επανάληψη, πέτυχε άλλα τρία γκολ μέσα σε δέκα λεπτά (56′, 59′, 66′).

Απίστευτα τα όσα έγιναν στο μεγάλο ντέρμπι με τον Άγιαξ την προηγούμενη αγωνιστική. Πραγματοποίησε με μεγάλη διαφορά την καλύτερή της φετινή εμφάνιση, πέτυχε έξι γκολ ενώ κάλλιστα θα μπορούσε να πετύχει και περισσότερα αν δεν έπαιζε στον αυτόματο στα τελευταία είκοσι λεπτά. Δέχτηκε μόλις ένα σουτ από τον αντίπαλό του, ενώ με την σειρά της έβγαλε τριάντα τελικές προς τα αντίπαλα καρέ! Είναι ενδεικτικό πως αυτή ήταν η μεγαλύτερη σε εύρος νίκη που σημειώνεται σε «Klassikier».

Με την νίκη αυτή ουσιαστικά εξασφάλισε σε μεγάλο βαθμό την δεύτερη θέση που οδηγεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού διατηρεί διαφορά ασφαλείας από την τρίτη Τβέντε (+9). Προετοιμάζεται παράλληλα για τον τελικό κυπέλλου την ερχόμενη εβδομάδα απέναντι στην Ναϊμέγκεν.

«Κάναμε μια τρομερή εμφάνιση και είμαι πολύ ικανοποιημένος με τα όσα είδα από τους παίκτες μου σε αυτό το παιχνίδι. Θέλω να συνεχίσουμε έτσι, έχουμε μπροστά μας έναν τελικό κυπέλλου και ακόμη πέντε παιχνίδια στο πρωτάθλημα», είπε μεταξύ άλλων ο κόουτς Σλοτ.

Επιστρέφουν μετά από καιρό ο κίπερ Μπάιλοου και ο στόπερ Τράουνερ, κανείς από τους δύο ωστόσο δεν θα ξεκινήσει βασικός. Τραυματίες παραμένουν ο αναπληρωματικός μέσος Ζέιχελ και ο βασικός μπακ Χάρτμαν.