*Αγώνας ρεβάνς για την ημιτελική φάση στο κύπελλο Κύπρου. Δεν είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος στα δυο παιχνίδια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

✅ Δείτε εδώ όλα τα σημερινά παιχνίδια στο κουπόνι πάμε στοίχημα

*Αήττητη η Πάφος στα εννέα τελευταία παιχνίδια κόντρα στον Απόλλωνα Λεμεσού, έχοντας πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Πάφος – Απόλλων Λεμεσού 2-1

*Στο πρωτάθλημα: Απόλλων Λεμεσού – Πάφος 0-3, Πάφος – Απόλλων Λεμεσού 1-1

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Νέας Σαλαμίνας, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Μπακένγκα στο 34ο λεπτό και στο 85′ το αυτογκόλ του Λέουκο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Συνέχεια στο αήττητο σερί που έχει φτιάξει στο πρωτάθλημα έδωσε ο Απόλλων Λεμεσού, ερχόμενος από την τέταρτη διαδοχική του νίκη. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν φιλοξενήθηκε από τη Νέα Σαλαμίνα, της οποίας και επικράτησε με 0-2 για τα πλέι άουτ.

Σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησε να πάρει τα ηνία λίγο μετά το μισάωρο. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, πέρασε κάποιες δύσκολες στιγμές (65′, 82′), ωστόσο άντεξε και με ένα αυτογκόλ “καθάρισε” το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά. Μόνος πρώτος σε αυτά τα πλέι άουτ, όπου και αγωνίζεται χωρίς άγχος.

Η νίκη όμως επισκιάστηκε από τους τραυματισμούς των Βαλμπουενά, Σπόλιαριτς και Κοστάκε, με τον Γάλλο να είναι οριστικά εκτός για σήμερα. Μετά και την ήττα που γνώρισε με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι, η νίκη αποτελεί μονόδρομο για τον Απόλλωνα, που θέλει να σώσει τη σεζόν με την κατάκτηση του κυπέλλου. Αήττητος σε τέσσερα εντός (3-1-0).

Απόλλων Λεμεσού Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια.

*Σκόραρε στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΠΑΦΟΣ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τον ΑΠΟΕΛ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 59′ και οκτώ λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Αντιθέτως, η Πάφος έμεινε μακριά από τις επιτυχίες για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι στο πρωτάθλημα. Για την ακρίβεια, την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο υποδέχθηκε τον ΑΠΟΕΛ, κόντρα στον οποίο έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2 για τα πλέι οφ.

Έπαιξε με αρκετές αλλαγές και μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, είχε την πρώτη αξιόλογη στιγμή με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Δεν σκόραρε όμως και λίγο αργότερα έκανε πέναλτι, για να βρεθεί πίσω στο σκορ. Πριν το καταλάβει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, στην πορεία προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Βρίσκεται έτσι στο -8 από την πρώτη τριάδα και τις ευρωπαϊκές θέσεις, τις οποίες δεν προλαβαίνει πλέον. Ρίχνει έτσι όλο το βάρος στο κύπελλο, όπου θα προσπαθήσει τώρα να υπερασπιστεί το 2-1 με το οποίο επικράτησε στο πρώτο ματς, όμως δεν θα έχει εύκολο έργο.