34η αγωνιστική (τελευταία)

*Αδιάφορη βαθμολογικά η Τουλούζ. Καλύτερο αποτέλεσμα από τη Λιλ θέλει η Μπρεστ, έτσι ώστε να τερματίσει αυτή τρίτη και να πάρει την απευθείας πρόκριση για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Αήττητη η Μπρεστ στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Τουλούζ, έχοντας δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μπρεστ – Τουλούζ 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΤΟΥΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Παρί Σεν Ζερμέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο όγδοο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα των Νταλινγκά (13′), Γκμποχό (68′) και Μαγκρί (90’+5).

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Τουλούζ, μετά και την ήττα με 1-2 από τη Μονπελιέ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάρλες Μαρτίνεθ φιλοξενήθηκε από την Παρί Σεν Ζερμέν, στην έδρα της οποίας έκανε την έκπληξη και επικράτησε με 1-3.

Μπορεί να βρέθηκε πίσω από πολύ νωρίς στο παιχνίδι, ωστόσο είχε άμεση απάντηση και ισοφάρισε γρήγορα. Στην πορεία εκμεταλλεύτηκε το ροτέισον των γηπεδούχων, που είχαν περισσότερο και το μυαλό στη φιέστα που θα ακολουθούσε, για να ολοκληρώσει την ανατροπή στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου. Δεν σταμάτησε όμως εκεί, καθώς στις καθυστερήσεις έβαλε και το “κερασάκι στην τούρτα”.

Βρίσκεται έτσι μόνη στην 11η θέση και χωρίς βαθμολογικό κίνητρο, από τη στιγμή που απέχει αρκετά τόσο από τις ευρωπαϊκές θέσεις, όσο και από την επικίνδυνη ζώνη. Μπορεί ωστόσο να έχει μια καλύτερη θέση στην τελική κατάταξη. Αγνοεί ωστόσο τη νίκη στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία και είχε από δυο ισοπαλίες και ήττες.

Όπως έγινε γνωστό, οι Μίκελ Ντέσλερ, Μούσα Ντιαρά και Τομάς Χιμέρ δεν θα ανανεώσουν τα συμβόλαια τους και θα αποχωρήσουν από την ομάδα με το τέλος της σεζόν. Ο αμυντικός από το Μάλι θα απουσιάσει πάντως από το αποψινό παιχνίδι, καθώς είναι τιμωρημένος. Εκτός είναι και ο Σπίρινγκς, την ώρα που εξέτισε και θα δώσει το παρών ο Νικολάισεν.

Τουλούζ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ρεμς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 25ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Μπρασιέ.

Αήττητη παρέμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Μπρεστ, σε ένα σερί όπου και μετράει μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ερίκ Ρουά υποδέχθηκε τη Ρεμς, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Αν και καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί πλήρως και να πάρει κάτι περισσότερο. Μάλιστα, βρέθηκε πίσω κόντρα στη ροή και στα μέσα του ημιχρόνου, όμως βρήκε τον τρόπο και ισοφάρισε λίγο πριν οδηγηθούν στα αποδυτήρια. Με την επιστροφή από τα ανάπαυλα ήταν ακόμη πιο απαιτητική και αυτή που απειλούσε περισσότερο, ωστόσο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εντός 0-0 με τη Ναντ, και για την ώρα μοιράζεται την τρίτη θέση της κατάταξης με τη Λιλ, κόντρα στην οποία υστερεί σε διαφορά τερμάτων. Οπότε και για να πάρει τώρα το απευθείας εισιτήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, χρειάζεται απλά καλύτερο αποτέλεσμα απόψε από τους “λιλουά”. Πήρε το διπλό στις 3/5 πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε παράλληλα και δυο ήττες.

Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Ντελ Καστιγιό και είναι στην αποστολή, στην οποία επιστρέφουν και οι Καρτιγιέ και Ντουμπιά. Εκτός μάχης ωστόσο είναι τόσο ο τιμωρημένος Λοκό, όσο και οι τραυματίες Λε Καρντινάλ, Λε-Μελού και Μαρτέν.