5η αγωνιστική

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-3 επί της Ούλου, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Στρενγκ (9′) και Μορένο (31′, 73′), με τους γηπεδούχους να μένουν με δέκα παίκτες στο φινάλε.

Αήττητη μετά από τέσσερα παιχνίδια στο πρωτάθλημα η Σεϊναγιόεν, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χοακίν Γκόμες φιλοξενήθηκε από την Ούλου, την οποία και συνέτριψε με 0-3. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με την ίδια να είναι με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, να έχει τις φάσεις και παράλληλα να μην απειλείται σε καμία περίπτωση. Επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες, μετά και τις δυο “λευκές” ισοπαλίες με Χόνκα (εκτός) και Λάχτι (εντός). Δεν αγωνίστηκαν στο τελευταίο οι Χαουκιόγια και Άρσαλο, οπότε και δίνονται αμφίβολοι.

Σεϊναγιόεν Στατιστικά

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Ίλβες, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 16ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 37′ με τον Σμιθ, επτά λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, από το σημείο του πέναλτι.

Από μια νίκη και ήττα μετράει η Ίντερ Τούρκου, μετά και τα δυο πρώτα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα. Στο πιο πρόσφατο εξ αυτών, πριν από περίπου τρεις εβδομάδες, η ομάδα του Γιάρκο Βις είχε φιλοξενηθεί από την Ίλβες, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο διαμορφώθηκε και το τελικό αποτέλεσμα, καθώς παρά τον επιθετικό μονόλογο που είχε η ίδια στο δεύτερο, δεν κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση. Πρώτη απώλεια για φέτος, έχοντας προηγηθεί το διπλό επί της Κουόπιο (1-2), στην πρεμιέρα, ενώ την περασμένη εβδομάδα είδε το ματς με τη Λάχτι να οδηγείται σε αναβολή. Δεν αναφέρθηκαν απουσίες.