* 18η αγωνιστική

* No Goal τα 3/4 μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, αήττητη σε αυτά η Λεχ Πόζναν (3-1-0)

* Στον πρώτο γύρο: Λεχ Πόζναν – Ραντόμιακ 0-0

ΡΑΝΤΟΜΙΑΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Συνεχίζεται η τρελή πορεία της νεοφώτιστης Ραντόμιακ, η οποία πλέον φιγουράρει στην 5η θεση της Ekstraklasa, στο -4 από την “ευρωπαϊκή” τριάδα! Στις 26 Νοεμβρίου πέρασε και από την Κρακοβία με το 0-1 επί της Βίσλα και έφτασε τις 5 διαδοχικές νίκες, ενώ είναι αήττητη για 8 σερί παιχνίδια!

Ομολογουμένως όμως στο νικηφόρο σερί της δεν αντιμετώπισε καμία από τις ομάδες από το πάνω ράφι της κατηγορίας. Το προγραμματισμένο παιχνίδι της περασμένης Κυριακής με την Πιάστ αναβλήθηκε λόγω πολλών κρουσμάτων στους αντιπάλους και μεταφέρθηκε για την ερχόμενη Τρίτη (14/12).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Βίσλα Κρακοβίας. Πολύ νωρίς στο δεύτερο λεπτό έγινε πέναλτι υπέρ της Ραντόμιακ, καταλογίστηκε μέσω VAR και στο 6’ ο Ανγχιέλσκι έκανε το 0-1 από την άσπρη βούλα. Καλύτερη στο υπόλοιπο του ημιχρόνου η Βίσλα, είχε φάσεις να ισοφαρίσει. Με τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους άνοιξε το δεύτερο ημίχρονο, ισορρόπησε στη συνέχεια η Ραντόμιακ, ανοιχτός ο ρυθμός, αμφότερες έχασαν μεγάλες φάσεις για να πετύχουν γκολ ως το φινάλε.

ΡΑΝΤΟΜΙΑΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 9/12 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη Betshop)

* Δεν δέχθηκε γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεύτερη σερί επιβλητική εκτός έδρας εμφάνιση για τη Λεχ Πόζναν μέσα σε τέσσερις μέρες, το 2-3 στο Λούμπιν επί της Ζαγκλέμπιε είναι παραπλανητικό, ένα σκορ στο 1-5 θα ήταν πιο δίκαιο. Έβγαλε πολλές φάσεις η ομάδα του Σκόρτζα, είχε τρία δοκάρια στο ματς, χαμένα τετ α τετ, ξόδεψε πολλές ευκαιρίες, απειλήθηκε μόνο από στημένες φάσεις.

Τρίτη σερί νίκη στην Ekstraklasa, όπου παραμένει πρωτοπόρος, στο +3 από την Πογκόν και στο +5 από τη Λέχια. Αήττητη από τις 24 Σεπτεμβρίου, όταν στο Μπιάλιστοκ γνώρισε τη μοναδική της ήττα στη σεζόν! Διαθέτει την καλύτερη επίθεση και άμυνα της κατηγορίας.

Ενδιάμεσα πέρασε εύκολα και από την έδρα της Γκαρμπάρνια Κρακοβίας για το Κύπελλο με 0-4, πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά, όπου περιμένει αντίπαλο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (2-3) επί της Ζαγκλέμπιε. Εκρηκτικό ξεκίνημα στον αγώνα από τη Λεχ, προηγήθηκε στο 8’ με κεφαλιά του Μίλιτς από κόρνερ, στο 14’ ο επιτελικός Αμαράλ έκανε το 0-2 με δόση τύχης. Ακολούθησε και δοκάρι για το 0-3. Στο 49’ από κόρνερ μείωσε η Ζαγκλέμπιε με τον Κρουκ, ο Καμίνσκι απάντησε άμεσα για το 1-3 στο 53’. Κι άλλο δοκάρι για τη Λεχ, η Ζαγκλέμπιε μείωσε εκ νέου από κόρνερ με τον Σίμιτς (59’). Έφτασε πολλάκις κοντά στο τέταρτο γκολ η Λεχ.