* 19η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Στον 1ο γύρο (30/07): Λεχ – Ραντόμιακ 2-1

ΡΑΝΤΟΜΙΑΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Γκόρνικ Ζάμπρζε. Ο Ενάλι (19’) άνοιξε το σκορ για την Γκόρνικ και ο Ρόσι (44’) ισοφάρισε για την Ραντόμιακ, ενώ στο 51ο λεπτό η Γκόρνικ έμεινε με 10 παίκτες.

Σταθερά ασταθής η Ραντόμιακ και μετά την αλλαγή προπονητή, μετά τον θρίαμβο στο Λοτζ (0-3) στο ντεμπούτο του κόουτς Κετζιόρεκ, επέστρεψε στις αναμικές εμφανίσεις.

Σε ταχύτατη αντεπίθεση αιφνιδιάστηκε από την Γκόρνικ για το 0-1, πίεσε στο φινάλε του ημίχρόνου και στην τρίτη ευκαιρία της ισοφάρισε (από κόρνερ). Γλίτωσε σε άμεση ευκαιρία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ήταν πιο επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις του δευτέρου μέρους παρότι έπαζαν με παίκτη λιγότερο. Ανήμπορη να μεταφράσει σε καθαρές ευκαιρίες την εδαφική κυριαρχία της επανάληψης η Ραντόμιακ.

“Δεν είμαστε ικανοποιημένοι με την ισοπαλία. Είδα χαμηλά τα κεφάλια στα αποδυτήρια μετά τον αγώνα. Δουλεύουμε κάποια πράγματα και έχουμε λάβει πολύ υλικό για ανάλυση.” δήλωσε ο Κετζιόρεκ.

Στα αγωνιστικά νέα, τραυματίες είναι οι μέσοι Άλβες, Ράμος, Μασάδο, μακροχρόνια εκτός οι δύο πρώτοι.

ΡΑΝΤΟΜΙΑΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΛΕΧ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Πιαστ Γκλιβίτσε. Ο Τζίτζεκ με πέναλτι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 86ο λεπτό.

Από κει που ήταν αήττητη στα 8 πρώτα εντός έδρας παιχνίδια της σεζόν (6-2-0), η Λεχ δέχθηκε back to back ήττες στο Πόζναν και βρέθηκε στο -6 από την κορυφή, αποτυγχάνοντας παράλληλα να πάρει απόσταση από Λέγκια και Ρακόβ.

Πήρε από νωρίς την επιθετική πρωτοβουλία απέναντι στην σφριγηλή Πιαστ, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει καθαρές ευκαιρίες, παρά τις πολλές τελικές προσπάθειες (19). Απείλησε λίγο πριν και λίγο μετά την ανάπαυλα, σε στατική φάση υπέπεσε στο καθοριστικό πέναλτι ο αρχηγός Ίσακ και η πίεση των τελευταίων λεπτών δεν καρποφόρησε.

Δεν γλιτώνει την απόλυση στην επερχόμενη διακοπή ο κόουτς Φαν ντε Μπρομ, έχει ήδη αρχίσει η αναζήτηση διαδόχου, σύμφωνα με τα πολωνικά ΜΜΕ.

Στα αγωνιστικά νέα, συμπλήρωσε κάρτες ο ηγέτης Ίσακ (φορ) και δεν ταξιδεύει στο Ράντομ μαζί με τους τραυματίες Ντάγκερσταλ (στόπερ), Ζίμτσακ (φορ), Μπα Λούα (εξτρέμ) και τον ντοπέ Σάλαμον (στόπερ). Στα θετικά, είναι ξανά διαθέσιμος ο Άντερσον (αρ. μπακ) που ξεπέρασε την ίωση που τον κράτησε εκτός στο προηγούμενο.