32η αγωνιστική

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν στην έδρα της Χάιντενχαϊμ.

*Στον πρώτο γύρο: Μάιντζ – Χάιντενχαϊμ 0-1

ΧΑΪΝΤΕΝΧΑΪΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Ντάρμσταντ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Ντόβενταν στο 90′.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Χάιντενχαϊμ, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρανκ Σμιντ φιλοξενήθηκε από τη Ντάρμσταντ, στην έδρα της οποίας κατάφερε να πάρει το διπλό, μετά και το τελικό 0-1.

Αρκετά ισορροπημένο σε γενικές γραμμές το μεταξύ τους και για αρκετή ώρα χωρίς κάποια μεγάλη φάση, που θα μπορούσε να οδηγήσει σε γκολ. Προς το φινάλε της αναμέτρησης δέχθηκε πίεση και σε ορισμένες περιπτώσεις θα μπορούσε να βρεθεί πίσω στο σκορ. Παρόλα αυτά, άντεξε στην πίεση και κόντρα στη ροή κατάφερε να βρει δίχτυα και να “κλέψει” το τρίποντο.

Έχει εξασφαλίσει και τυπικά την παραμονή της στην κατηγορία, καθώς έχει σημαντικά διαφορά από την τελευταία τριάδα της κατάταξης. Παρόλα αυτά έχει κάποιες ελπίδες για πιθανή έξοδο στην Ευρώπη, ούσα για την ώρα στο -3 από την έβδομη θέση, που οδηγεί στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Επικράτησε μια φορά στα έξι τελευταία εντός της, στα οποία είχε ακόμη από τρεις ισοπαλίες και ήττες.

Ερωτηθής για την πιθανή έξοδο στην Ευρώπη, ο κόουτς Σμιντ δήλωσε χαρακτηριστικά, “εάν αυτό συμβεί, ευχαρίστως να το αποδεχτούμε, αλλά δεν χρειάζεται να μιλάμε για κάτι τέτοιο τώρα. Θα κάνουμε ότι καλύτερο περνάει από το χέρι μας για να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε στην κατάταξη”.

Εξέτισε την τιμωρία του και θα δώσει και πάλι το παρών ο μπακ Τραορέ, την ώρα που ο κόουτς Σμιντ θα περιμένει μέχρι την τελευταία στιγμή για να δει αν θα μπορεί να υπολογίζει στους Μαλόνι και Μπεκ.

Χάιντενχαϊμ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΜΑΪΝΤΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Κολωνία, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Μπαρέιρο στο 29ο λεπτό, δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Από ένα αήττητο σερί έξι αγώνων προέρχεται στο πρωτάθλημα η Μάιντς, έχοντας από τρεις νίκες και ισοπαλίες, μετά και τη συντριβή από τη Μπάγερν Μονάχου (8-1 εκτός. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπο Χένρικσεν υποδέχθηκε την Κολωνία, με την οποία μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1.

Ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στα μέσα του ημιχρόνου, στο οποίο ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια είδε την αντίπαλο να κερδίζει πέναλτι, αλλά στάθηκε τυχερή και δεν δέχθηκε την ισοφάριση. Αρκετά πιο παθητική στην πορεία, μπορεί να γλίτωσε ακόμη κάποιες στιγμές, όμως στις καθυστερήσεις έκανε νέο πέναλτι, η τύχη της γύρισε την πλάτη και μοιραία δέχθηκε την ισοφάριση.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εκτός 1-1 με τη Φράιμπουργκ. Παραμένει έτσι σε πολύ δύσκολη θέση, καθώς είναι στην 16η θέση για την ώρα που οδηγεί στα μπαράζ, ούσα παράλληλα στο -2 από την απευθείας παραμονή. Εξακολουθεί να αγνοεί το διπλό στο φετινό πρωτάθλημα, όπου σε 15 αντίστοιχα παιχνίδια είχε οκτώ ισοπαλίες και επτά ήττες.

Παραμένει αρκετά γεμάτο το απουσιολόγιο του κόουτς Χένρικσεν, στο οποίο προστέθηκαν και οι Αμίρι, Γκρούντα και Μουενέ, καθώς είναι τιμωρημένοι.