*2η αγωνιστική

*GG & over 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΛΩΖΑΝΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από τη Γιουνγκ Μπόις. Το σκορ άνοιξε ο Μοντέιρο στο 51′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Μπαλντέ δύο λεπτά αργότερα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι ο Ίτεν.

Λίγα δευτερόλεπτα μακριά από έναν υπερπολύτιμο βαθμό στην έδρα της πρωταθλήτριας Γιουνγκ Μπόις βρέθηκε η Λωζάνη. Δέχτηκε ισχυρότερη πίεση σε όλη τη διάρκεια της μεταξύ τους αναμέτρησης, ισοφάρισε σε μία από τις λιγοστές καθαρές ευκαιρίες που δημιούργησε.

Την “κρέμασε” ο Μπράουν που έκανε χέρι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Σήμερα υποδέχεται την Γκρασχόπερς στο “Stade de la Tuilière”, στις 3/4 τελευταίες αναμετρήσεις τους σε αυτό πανηγύρισε το “τρίποντο”. Μεσοβδόμαδα αποκτήθηκε ο Ροσέ (ΜΕ) από τη Σίριους έναντι 1 εκ. ευρώ.

ΛΩΖΑΝΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

ΓΚΡΑΣΧΟΠΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-1) από τη Σερβέτ. Ο Μπεντία έκανε το 1-0 στο 16′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Εντενγκέ στο 23′. Στο δεύτερο ημίχρονο σκόραραν οι Μπεντία (61′) και Κρίβελι (77′ πεν.).

Παρουσιάστηκε πιο απειλητική στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε στα ίσια. Δεν βγήκε ποτέ απ’ τα αποδυτήρια στο δεύτερο, επιτρέποντας τη Σερβέτ να κάνει ό,τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο. Δίκαιη χαρακτηρίζεται η ήττα της Γκρασχόπερς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Την τελευταία φορά που επισκέφτηκε την έδρα της Λωζάνης πανηγύρισε το “τρίποντο” στις 13 Φεβρουαρίου 2022 (2-0). Στις πέντε τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις έχει απολογισμό 4-0-1: Στις τέσσερις πέτυχε τουλάχιστον από δύο γκολ, ενώ κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν σε δύο. Αποχώρησε ο Χερκ (ΜΕ) με προορισμό την Ντουνάισκα Στρέντα.