*38η αγωνιστική των πλέι άουτ (τελευταία).

*Σε προηγούμενους γύρους: Λωζάνη – Γκρασχόπερς 1-1, Γκρασχόπερς – Λωζάνη 5-0, Γκρασχόπερς – Λωζάνη 0-1

*Αδιάφορες βαθμολογικά οι δύο ομάδες.

*Η Λωζάνη παραμένει αήττητη στα 4/5 τελευταία εντός έδρας μεταξύ τους παιχνίδια (τρεις νίκες, μία ισοπαλία): Ηττήθηκε στις 13 Φεβρουαρίου 2022 με 2-0.

ΛΩΖΑΝΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (4-0) της Λωζάνης Ουσί. Δύο γκολ πέτυχε ο Σένε (26′, 35′), από ένα οι Σάντσες (42′) και Ντιαμπατέ (79′).

Δεν λυπήθηκε τη συμπολίτισσα Λωζάνη Ουσί την οποία φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ στο “Olympique de la Pontaise”. Η Λωζάνη ολοκλήρωσε το μεταξύ τους ντέρμπι με 18 ευκαιρίες εκ των οποίων οι 13 βρήκαν στόχο, έχοντας 3.57 xGoals έναντι 0.47 των γηπεδούχων.

Παράλληλα έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί τεσσάρων αγωνιστικών που “έτρεχε” (0-1-3), διάστημα στο οποίο είχε σκοράρει μόλις μία φορά (σ.σ. δέχτηκε συνολικά επτά γκολ). Στις επτά τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές ηττήθηκε μόνο από τη Λουκέρνη (2-0) πριν από έξι μέρες, στις υπόλοιπες σημείωσε τρεις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Εξέτισε κι επιστρέφει στην αποστολή ο Ντουσέν.

ΛΩΖΑΝΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΓΚΡΑΣΧΟΠΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από τη Βασιλεία. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Φράι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η αποψινή τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ για την Γκρασχόπερς, η οποία προέρχεται από ήττα στην εκπνοή των καθυστερήσεων με αντίπαλο τη Βασιλεία στο “Letzigrund”. Το συγκρότημα του Σέλιμπαουμ περιμένει τις δύο αναμετρήσεις με την Τουν στο πλαίσιο των πλέι οφ παραμονής/ανόδου.

Η πρώτη είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή (26/5) στην έδρα της. Μακριά από το σπίτι του αγνοεί τη νίκη σε εννέα αγωνιστικές (0-3-6): Δεν σκόραρε στις έξι και κράτησε το μηδέν μόλις σε μία. Την ποινή τιμωρίας του εξέτισε ο Φινκ, νοκ άουτ παραμένουν τρεις ποδοσφαιριστές.