*9/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Αήττητο οκτώ αγώνων τρέχει η Ελσίνκι απέναντι στην Ίλβες (7-1-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Φινλανδίας

ΕΛΣΙΝΚΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας από την Λαρν στην κανονική διάρκεια, αλλά στην παράταση έδειξε χαρακτήρα, κατάφερε να σκοράρει και το τελικό 2-2 της έφερε έστω και δύσκολα, την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Είχε προηγηθεί στο 26′, αλλά οι Βρετανοί κατάφεραν να το γυρίσουν με γκολ στο 65′ και στο 87′ αντίστοιχα. Στην παράταση, ισοφάρισε στο 97′.

Καρδιοχτύπησε γερά και τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Λάρνε, αλλά τελικά πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Μέτρια εμφάνιση, δεν μπόρεσε να δείξει ούτε στο δεύτερο παιχνίδι απέναντι στους Βορειοιρλανδούς την ευρωπαϊκή της εμπειρία, αλλά εν τέλει τα κατάφερε. Την ερχόμενη εβδομάδα θα αντιμετωπίσει την Μόλντε για τον δεύτερο προκριματικό της διοργάνωσης, σε παιχνίδι που κατεβαίνει ως το αουτσάιντερ. Στο πρωτάθλημα, πήρε ρεπό την περασμένη αγωνιστική. Τελευταίος αγώνας της η αναπάντεχη εντός έδρας ήττα από την Λάχτι με 0-1. Δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Χετεμάι, Στιόπιν, Χάλμε, Πέτερσον, Μόρεν, Χοστίκα και Παανάνεν.

Ελσίνκι Στατιστικά

*9/11 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΙΛΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε ισόπαλη απέναντι στην Μάριεχαμν χωρίς τέρματα (0-0) την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η Ίλβες έδειξε διάθεση να δημιουργήσει απειλές στο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Μάριεχαμν, ωστόσο εμφάνισε δυσκολία στο να πλησιάσει την αντίπαλη περιοχή, ενώ παράλληλα οι περισσότερες από τις επιθετικές προσπάθειες και των δύο ομάδων ήταν ημιτελείς. Σε κάθε περίπτωση, έφερε ακόμη μία ισοπαλία, την όγδοη σε 15 παιχνίδια. Περιορισμένο μοιάζει το ταβάνι της, θα αγκομαχήσει για να προλάβει το εισιτήριο των πλέι οφ, στην παρούσα φάση μοιάζει να έχει ανάγκη από μεταγραφές τουλάχιστον στην επίθεση. Τραυματίες οι Μιλιμάκι και Αρίφι, εξέτισε ο Μοχάμεντ.