*8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (2-1-2).

ΜΠΟΝΤΟ ΓΚΛΙΜΤ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 2-4 την Κρίστιανσουντ εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 37′, ισοφαρίστηκε άμεσα (44′), αλλά ανέκτησε το προβάδισμά της στο 67′. Δέχτηκε εκ νέου ισοφάριση στο 84′, αλλά είχε απάντηση πέντε λεπτά αργότερα με τον Χάουγκε (89′). Στο ρελαντί, σημείωσε τέταρτο γκολ (90+4′).

Ασταμάτητη η πρωταθλήτρια που έχει ξεκινήσει ιδανικά την υπεράσπιση του τίτλου της, παρά τις πολλές αλλαγές που επιδέχτηκε το ρόστερ της τους προηγούμενους μήνες. Δεν σκόνταψε ούτε κόντρα στην Κρίστιανσουντ, παρότι το ματς ήταν εξαιρετικά ισορροπημένο. Την διαφορά την έκαναν η ποιοτική της υπεροχή αλλά και η εμπειρία που έχει αποκομίσει πλέον στο επίπεδο αυτό.

Με μόλις μια απώλεια βαθμών (6-1-0), φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας και μετά τον πρόωρο αποκλεισμό της στο κύπελλο, θέλει να χτίσει διαφορά από τους διώκτες της. Παραμένουν τραυματίες οι Φέτι, Έσπεγιορντ, Λουντ, Σκέιντ, Μπάσι και Ελαμπντελαουί. Νοκ άουτ τέθηκε ο πλάγιος μπακ Μπιόρνμπακ.

Μπόντο Γκλιμτ Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 3,5

TΡΟΜΣΟ

Προηγούμενο ματς: Έβγαλε αντίδραση και κέρδισε με 4-0 την Οντ εντός έδρας. Πέτυχε δύο απανωτά γκολ στις αρχές της επανάληψης (49′, 51′), λύθηκε στην συνέχεια και βρήκε άλλα δύο τέρματα στα μισά αυτής (70′, 74′).

Ο κατήφορος έδειχνε να μην έχει τελειωμό, ωστόσο η εικόνα της απέναντι στην Οντ θύμισε την περσινή Τρόμσο, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει έστω και αργά τους πρώτους της βαθμούς στην σεζόν. Ισορροπημένο σχετικά το πρώτο μέρος, άλλη ομάδα στην επανάληψη αφού κυριάρχησε πλήρως και ήταν καταιγιστική.

Με την νίκη αυτή, ελπίζει να μην επιστρέψει στα αρνητικά αποτελέσματα, αν και έχει την ατυχία να φιλοξενείται από την Μπόντο. Στο γήπεδο της πρωταθλήτριας πάντως μετράει καλή παράδοση και ελπίζει σε κάτι θετικό απόψε. Τραυματίας ο Κόσκελα, αμφίβολος δίνεται ο στόπερ Γκούνταλ, που αποχώρησε με πρόβλημα από το ματς με την Οντ.