*4η αγωνιστική των πλέι άουτ

*Σε προηγούμενους γύρους: Ριντ – Άλταχ 2-3, Άλταχ – Ριντ 1-2

*GG στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΛΤΑΧ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με τη Χάρτμπεργκ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Γκουγκάνιγκ (10′) και Γιούρτσεκ (33′). Απάντησαν οι Χάιλ (58′) και Προκόπ (60′).

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα δύο γκολ που πήρε λίγο μετά την ολοκλήρωση του ημίωρου στην έδρα της Χάρτμπεργκ, από την οποία επέστρεψε με τον βαθμό (2-2) την προηγούμενη βδομάδα. Έριξε κατακόρυφα ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και λίγο έλειψε να το πληρώσει ακριβά.

Η Άλταχ πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε 12 αγωνιστικές επί της Τιρόλ (1-0 εντός) την 1η του μηνός (τέσσερις ισοπαλίες, επτά ήττες). Αγνοεί τη νίκη στις τρεις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις με τη Ριντ (0-2-1). “Όχι, η αναμέτρηση δεν είναι καθοριστική. Δεν θα καθαρίσουμε την παραμονή με νίκη, ούτε θα υποβιβαστούμε με ήττα”, είπε ο προπονητής Σμιντ.

ΑΛΤΑΧ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΡΙΝΤ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Τιρόλ. Ο Πρίτσα άνοιξε το σκορ στο 28′. Απάντησαν οι γηπεδούχοι με Πλάβοτιτς στο 43′.

Αν και θεωρούνταν το μεγάλο αουτσάιντερ της αναμέτρησης, η Ριντ κατάφερε να περιορίσει τη δράση της Τιρόλ μένοντας στο 1-1 στην “Josko Arena”. Δεν έκανε αισθητή την παρουσία της στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που δεν εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι.

Το εν λόγω αποτέλεσμα έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί τριών ηττών της Ριντ, μακριά από το σπίτι της γνώρισε τέσσερις ήττες σε πέντε αγωνιστικές (μία νίκη), στις τρεις από τις οποίες δεν σκόραρε. Στις δέκα τελευταίες αναμετρήσεις με την Άλταχ πανηγύρισε μόλις δύο νίκες με το ίδιο σκορ (2-1) εντός κι εκτός έδρας (τρεις ισοπαλίες, πέντε ήττες). “Αν πανηγυρίσουμε τη νίκη θα είναι κάτι σπουδαίο”, είπε ο προπονητής Σενφτ. Εξέτισε ο Κρονμπέργκερ.