* Goal/Goal τα 9/10 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Ντέρμπι της δυτικής πλευράς (Κόναχτ).

Δείτε τα Προγνωστικά Ιρλανδίας

ΣΛΑΪΓΚΟ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Νταντάλκ, Ο Χάρτμαν (16’) άνοιξε το σκορ για τους Ρόβερς και ο Γκάλαν με πέναλτι (49’) ισοφάρισε για την Νταντάλκ.

Δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το ματσάρισμα με την ουραγό της λίγκας οι Ρόβερς, συμπλήρωσαν τρία παιχνίδια δίχως νίκη (0-1-2) μετά τις εύκολες εκτός έδρας ήττες από διεκδικήτριες της κορυφής.

Μπήκαν δυνατά στο ματς, πήραν την επιθετική πρωτοβουλία και προηγήθηκαν με απίθανη εκτέλεση του Χάρτμαν από τα 20 μέτρα. Στο κλείσιμο του ημιχρόνου πλησίασαν το δεύτερο γκολ, τότε απείλησε για πρώτη φορά και η Νταντάλκ. Σε κόρνερ κέρδισε το πέναλτι ισοφάρισης η φιλοξενούμενη και στην συνέχεια ένιωσε πιο άνετα μέσα στο ματς. Άργησαν να αντιδράσουν στο 1-1 οι Ρόβερς, ακίνδυνες οι τελικές του τελευταίου 20λεπτου.

Ο κόουτς Ράσελ δήλωσε ότι περιμένει δύσκολο ντέρμπι σήμερα, για το οποίο μπορεί να υπολογίζει ξανά στον σημαντικό Πάουερ (μέσος) που εξέτισε τιμωρία τριών αγωνιστικών. Στην άμυνα όμως παραμένουν εκτός οι τραυματίες Παϊνάκερ, Μαχόν.

ΣΛΑΪΓΚΟ ΡΟΒΕΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 10/11 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Σέλμπουρν. Ο ΜακΚάρθι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 24ο λεπτό.

Επιστροφή στις νίκες μετά από 20 ημέρες για τη νεοφερμένη της κατηγορίας, σημαντικό το αποτέλεσμα της Παρασκευής απέναντι στην πρωτοπόρο, κράτησε ανέπαφη την εστία της για 3η φορά στα 4 τελευταία ματς κι έχτισε διαφορά 6 πόντων από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Σέλμπουρν απείλησε πρώτη στο ματς, σε μετάβαση, αλλά η Γκάλγουεϊ ήταν φανερά πιο ζωηρή, πιο ενεργητική στο ξεκίνημα του ματς. Από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή χτύπησε στο transition για το καθοριστικό γκολ και σε παρόμοια κατάσταση στο κλείσιμο του ημιχρόνου είχε δοκάρι για να κλειδώσει το τρίποντο.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν την κατοχή (74%), αλλά η άμυνα της Γκάλγουεϊ σε χαμηλά μέτρα ήταν αποτελεσματική, οδήγησε τον αντίπαλο σε μακρινά σουτ.

Το θέμα της δημιουργίας όμως παραμένει σημαντικό πρόβλημα για τον κόουτς Κόλφιλντ, ο οποίος είναι τιμωρημένος σήμερα. Στα 7 τελευταία παιχνίδια της έχει σκοράρει μόλις δύο φορές.

Σταθερά στο απουσιολόγιο τα ονόματα των αμυντικών Χόργκαν και Μπάκλεϊ.