*6η αγωνιστική των πλέι οφ.

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*No Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Πάφος – ΑΕΚ Λάρνακας 0-0, ΑΕΚ Λάρνακας – Πάφος 1-0

*Στον πρώτο γύρο των πλέι οφ: Πάφος – ΑΕΚ Λάρνακας 0-1

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τον ΑΠΟΕΛ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο ένατο λεπτό με τον Τόνγκια, για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (75′, 82′).

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των έξι αγώνων πρωταθλήματος για την ΑΕΚ Λάρνακας, στο οποίο και μετρούσε πέντε νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν υποδέχθηκε τον ΑΠΟΕΛ, κόντρα στον οποίο γνώρισε την ήττα με 1-2, στο μεταξύ τους ντέρμπι κορυφής.

Μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και αφού προηγήθηκε από νωρίς, στην πορεία είχε κάποιες ακόμη καλές στιγμές για να διευρύνει το σκορ, κάτι που δεν έκανε πράξη εν τέλει. Έκλεισε καλά τους χώρους προς την εστία της και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά μέχρι την ανάπαυλα. Αλλαγή σκηνικού με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, είχε περισσότερο παθητικό ρόλο, κόντρα στη ροή έχασε μεγάλη στιγμή για να “καθαρίσει” το ματς. Δεν άντεξε στην πίεση όμως και στα τελευταία λεπτά δέχθηκε την ανατροπή.

Μετά και από αυτή την απώλεια που είχε, μπορεί να παραμένει μόνη δεύτερη στα πλέι οφ, ωστόσο έμεινε στο -4 στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου. Επικράτησε μια φορά στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (1-1-2). Κόντρα στον Άρη Λεμεσού (14/04) θα εκτίσει ο Φραν Σολ, που συμπλήρωσε κάρτες.

ΑΕΚ Λάρνακας Στατιστικά

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΠΑΦΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ομόνοια, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, για να ισοφαρίσει στο 66′ με τον Ντράγκομιρ.

Αήττητο σερί τριών αναμετρήσεων για την Πάφο, στο οποίο και μετράει δυο νίκες και μια ισοπαλία. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο φιλοξενήθηκε από την Ομόνοια, με την οποία έμειναν στο 1-1.

Μοιρασμένο σε γενικές γραμμές το μεταξύ τους ματς, με την ίδια να βρίσκεται πίσω στο σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ίβουσιτς απέκρουσε πέναλτι των γηπεδούχων και λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας η Πάφος έφερε το ματς στα ίσα, χωρίς να αλλάξει κάτι μέχρι το φινάλε.

Πρώτη απώλεια μετά τις δυο νίκες κόντρα σε Ανόρθωση (2-3 εκτός) και Άρη Λεμεσού (1-0 εντός), οπότε και παραμένει πέμπτη, στο -4 από την πρώτη τριάδα και τις ευρωπαϊκές θέσεις. Ηττήθηκε μια φορά στις έξι πιο πρόσφατες εξόδους της (3-2-1).

Την ερχόμενη Τετάρτη (10/04), θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα Λεμεσού, στο πρώτο μεταξύ τους, για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Εκτός μάχης για 2-3 μήνες θα παραμείνει ο μπακ Ικοκό.