24η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Έλφσμποργκ – Χάλμσταντ 6-1

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από τη Χάκεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 15ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (50′, 53′), στην πορεία βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τους Σονκό (79′) και Χόβλαντ (90’+1).

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Χάλμσταντ, μετά και τη νίκη 2-1 επί της Σίριους. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάγκνους Χάγκλουντ φιλοξενήθηκε από τη Χάκεν, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-2. Κοίταξε στα μάτια τους πρωταθλητές και παρότι βρέθηκε από νωρίς πίσω και στάθηκε τυχερή σε δοκάρι πριν την ανάπαυλα, κατάφερε να κάνει προσωρινά την ανατροπή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, έχοντας δοκάρι και αυτή. Δεν είχε καθαρό μυαλό στο φινάλε, δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα.

Αυτή ήταν η πέμπτη ήττα στις επτά τελευταίες στροφές (1-1-5), οπότε και βρίσκεται στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη. Επικράτησε μια φορά στα επτά πιο πρόσφατα εντός της (1-3-3). Εξέτισε ο Έρικ Όλστραντ.

Χάλμσταντ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από την Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 23′, τέσσερα λεπτά αργότερα δέχθηκε δεύτερο τέρμα, με το αυτογκόλ του Μπουχάρι στο 30′ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Έλφσμποργκ, μετά και από εκείνη που υπέστη κόντρα στη Βάρναμο (1-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζίμι Τελίν υποδέχθηκε την Κάλμαρ, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 0-3. Τραγική η παρουσία της στον αγωνιστικό χώρο, γεγονός που είχε να δεχθεί τρία τέρματα μέχρι το μισάωρο. Σοβαρεύτηκε μετά την ανάπαυλα, είχε ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάτι.

Έπεσε έτσι από την κορυφή, ούσα για την ώρα στο -4 από τη Μάλμε, έχοντας όμως και ματς λιγότερο. Έμεινε με άδεια χέρια και στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους, στις οποίες σκόραρε μόλις μια φορά. Εξέτισε την τιμωρία του ο Χόκον Βαλντίμαρσον.