*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 5/5 τελευταία ματς.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Έιρ-Πάρτικ Θιστλ 0-4.

*Αποτέλεσμα δευτέρου γύρου: Πάρτικ Θιστλ-Έιρ 2-2.

*Αποτέλεσμα τρίτου γύρου: Έιρ-Πάρτικ Θιστλ 4-3.

ΠΑΡΤΙΚ ΘΙΣΤΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Ερντριεόνιανς, στα πλαίσια της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Φιτζπάτρικ στο 52’ και το 2-0 ο Γκράχαμ στο 61’. Το 3-0 πέτυχε ο Γκράχαμ στο 68’ και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Ντίακ στο 85’.

Εξαιρετική εμφάνιση και άνετη επικράτηση για την Πάρτικ Θιστλ. Είχε τον έλεγχο του ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο. Αμυντικά δεν απειλήθηκε σε μεγάλο βαθμό, διατηρώντας την εστία της ανέπαφη.

Συνέχεια στο αήττητο σερί της θέλει να δώσει, έχοντας για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι το πλεονέκτημα έδρας. Προετοιμασία για τα πλέι-οφ κάνει πλέον, αφού έχει εξασφαλίσει την παρουσία της στα προημιτελικά και θα αντιμετωπίσει την Ερντριεόνιανς. Βρίσκεται σε καλή κατάσταση, αποτελεί κίνδυνο για κάθε άμυνα, ενώ είναι αρκετά σταθερή και στα μετόπισθεν τελευταία, έχοντας δεχθεί μόλις 1 γκολ στα πέντε πρόσφατα παιχνίδια της.

Πάρτικ Θιστλ Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 πρόσφατα ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

ΕΙΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Νταντί Γιουνάιτεντ με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σκόραρε ο Μόχρι στο 78’.

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε η Έιρ απέναντι στην πιο δυνατή Νταντί Γιουνάιτεντ. Είχε μεν ευκαιρίες, απείλησε με αρκετές από αυτές την αντίπαλη εστία, αλλά δεν μπόρεσε εν τέλη να βρει δίχτυα. Η άμυνά της υπέκυψε ύστερα από την έντονη πίεση που της ασκήθηκε, δεχόμενη το καθοριστικό γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.

Να εξασφαλίσει την παραμονή της θέλει σήμερα, αλλά για να το πετύχει θα πρέπει να περάσει νικηφόρα από την έδρα της Πάρτικ Θιστλ. Πιθανό να της αρκεί και το ισόπαλο αποτέλεσμα, όμως είναι από τις ομάδες που ψάχνουν το γκολ και συνήθως το βρίσκει. Όχι και από τις πιο σταθερές αμυντικά, με αποτέλεσμα αυτό να της έχει στερήσει αρκετούς βαθμούς.