Πλέι-οφ προβιβασμού για τη Τσάμπιονσιπ. Θα ακολουθήσει επαναληπτικός στην έδρα της Σέφιλντ Γουένσντεϊ (18/05).

*Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/3 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/3 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Πιτέρμπορο-Σέφιλντ Γουένσντεϊ 2-0.

*Αποτέλεσμα δεύτερου γύρου: Σέφιλντ Γουένσντεϊ-Πιτέρμπορο 1-0.

ΠΙΤΕΡΜΠΟΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Μπάρνσλεϊ, στα πλαίσια της 46ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Κλαρκ-Χάρις στο 6’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Τέιλορ στο 76’.

Η αποτελεσματικότητα έκανε τη διαφορά για την Πιτέρμπορο. Είχε αρκετές ευκαιρίες και απείλησε με τις περισσότερες από αυτές την αντίπαλη εστία, βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίχτυα και στα δύο ημίχρονα. Αμυντικά δέχθηκε εξίσου πίεση από τους γηπεδούχους, αλλά ήταν εντελώς άστοχοι στη τελική τους προσπάθεια, με αποτέλεσμα να κρατήσει εύκολα το μηδέν παθητικό.

Μια ακόμα πιο δύσκολη αναμέτρηση είναι προ των πυλών για κείνη, αφού ως 6η στον βαθμολογικό πίνακα, αντιμετωπίζει την 3η Σέφιλντ Γουένσντεϊ. Έχει το πλεονέκτημα έδρας και θέλει να το εκμεταλλευτεί στο έπακρον, ώστε να έχει προβάδισμα στον επαναληπτικό, όμως το έργο της αναμένεται αρκετά δύσκολο. Είναι μεν μαχητική, αλλά όχι ιδιαίτερα σταθερή μεσοεπιθετικά, με αποτέλεσμα να μην σκοράρει με συνέπεια στις αναμετρήσεις της, ενώ παράλληλα αμυντικά δεν είναι και από τις πιο σταθερές ομάδες.

Πιτέρμπορο Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΟΥΕΝΣΝΤΕΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Ντέρμπι με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 46ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Σμιθ με πέναλτι στο 43’, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Ντέιβις στο 41’.

Καλή εμφάνιση και ακόμη ένα νικηφόρο αποτέλεσμα για τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ. Είχε τον έλεγχο στο ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενη φυσικά και το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, αλλά παρέμεινε σταθερή αμυντικά, κρατώντας το μηδέν ως το τελευταίο σφύριγμα.

Να αποκτήσει πλεονέκτημα είναι ο στόχος της σήμερα, όντας φιλοξενούμενη στο πρώτο μας των πλέι-οφ. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, δείχνει να έχει βρει ρυθμό μεσοεπιθετικά, την ώρα που η άμυνά της είναι φανερά βελτιωμένη, έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της στις δύο τελευταίες αγωνιστικές, ανεξαρτήτως έδρας. Στόχος της σήμερα είναι σίγουρα να μην ηττηθεί, ώστε το πλεονέκτημα έδρας που θα έχει στον επαναληπτικό να τη βοηθήσει να πάρει το αποτέλεσμα που επιθυμεί, αν και θα ήθελε ιδανικά να πάρει ένα ασφαλές προβάδισμα στο σκορ, χωρίς να χρειαστεί έτσι να πιεστεί στη δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων.