* No Goal τα 8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Η Μπενφίκα μετρά 5 σερί νίκες επί της Μαρίτιμο με συντελεστή τερμάτων 16-2

* Στον 1ο γύρο (18/09): Μπενφίκα – Μαρίτιμο 5-0

ΜΑΡΙΤΙΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Ζιλ Βισέντε. Ο Τίμπα άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό και ο Αραούζο στο 82’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ιδιαιτέρως ανταγωνιστική η εμφάνιση της Μαρίτιμο στο Μπαρσέλος την περασμένη Κυριακή, μπορεί να νιώθει αδικημένη από το τελικό αποτέλεσμα, αφού ήταν η πιο απειλητική ομάδα στο γήπεδο.

Μπήκε ζωηρή στο ματς με την Ζιλ Βισέντε, είχε δοκάρι και οριακά ακυρωθέν γκολ νωρίς, αλλά οι γηπεδούχοι την χτύπησαν κάθετα για το 1-0. Επέστρεψε δριμύτερη από την ανάπαυλα κι έχασε τέσσερις σημαντικές ευκαιρίες πριν δεχθεί το δεύτερο γκολ με κεφαλιά από κόρνερ.

Ενόψει Μπενφίκα, ο κόουτς Γκόμες δήλωσε ότι η ομάδα του δεν θα φοβηθεί την πρόκληση απέναντι στους πρωτοπόρους. Με τρεις απουσίες θα παραταχθεί απέναντι στους “αετούς”, συμπλήρωσε κάρτες ο Βαλ (χαφ), τραυματίες είναι οι Καταμό (εξτρέμ), Μέντες (χαφ), ενώ ο Μπρίτο (χαφ) δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ως δανεικός από την Μπενφίκα.

ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (5-1) επί της Κλαμπ Μπριζ. Ο Ράφα Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 38’, ο Ράμος σκόραρε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και το 57’, ο Ζοόα Μάριο έκανε το 4-0 στο 71’ με πέναλτι και ο Νέρες πέτυχε το πέμπτο γκολ στο 77’, πριν μειώσουν οι Βέλγοι με τον Μέιγερ στο 87’.

Πανηγυρικά, εμφατικά πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League η Μπενφίκα, επιβεβαίωσε εκ νέου την ανωτερότητά της απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ και δεν έχει να φοβηθεί πολλές ομάδες στην κλήρωση της Παρασκευής.

Μπήκε δυνατά στο ματς με τους Βέλγους, δεν αξιοποίησε τις αρχικές προϋποθέσεις, αλλά με μία σεμιναριακή αντεπίθεση άρχισε το πάρτι! Εκπληκτική εμφάνιση από τον Ράμος που δημιούργησε το πρώτο γκολ και συνέχισε με δύο παγκόσμιας κλάσης τελειώματα. Έσπασε ρεκόρ του Εουσέμπιο ο Ζοάο Μάριο σκοράροντας σε 5ο διαδοχικό παιχνίδι Champions League!

Όσον αφορά το πρωτάθλημα έφτασε τις 7 σερί νίκες με το εύκολο και φτωχό βάσει ευκαιριών 2-0 επί της Φαμαλικάο την προηγούμενη Παρασκευή κι απόψε θα επιχειρήσει να ανακτήσει το +8 από την Πόρτο που κέρδισε προχθές.

“Περιμένω έναν αντίπαλο που θα κάνει τα πάντα για να πάρει βαθμούς, έχει δείξει τις τελευταίες εβδομάδες ότι μπορεί να παίξει καλά, ότι μπορεί να παράξει με την μπάλα στα πόδια. Περιμένω δύσκολο παιχνίδι, αλλά είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι” δήλωσε ο κόουτς Σμιντ ενόψει ταξιδιού στη Μαδέιρα.

Θα χρειαστεί τελικά χειρουργείο ο Γκέδες (εξτρέμ) και θα μείνει εκτός για περίπου 6 εβδομάδες, τέλος η σεζόν για τον Ντράξλερ (εξτρέμ) εδώ και καιρό.