21η αγωνιστική

*Για τον α’ γύρο: Ροντέζ – Μετς 1-4.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στη Βαλενσιέν, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Κυριάρχησε καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, σπαταλώντας πολλές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα, ειδικά στο 1ο ημίχρονο. Πλήρωσε τη φλυαρία της, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ σε μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες τους στο παιχνίδι (1-0 στο 75′). Το μόνο που κατάφερε η Μετς ήταν να διαμορφώσει το τελικό 1-1 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Αήττητη για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος (5-2-0), άξιζε τη νίκη απέναντι στη Βαλενσιέν. Βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, στο -1 από την 3η Σοσό και στο -4 από την προνομιούχο πρώτη δυάδα και τη 2η Μπορντό. Δεν έχει ήττα στα τελευταία πέντε εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (3-2-0), με τα τέσσερα από αυτά να ολοκληρώνονται με n/g+under2.5.

Εκτός για τον Λάζλο Μπόλονι οι Εντοράμ, Καϊγιάρ και Νιανέ. Πωλήθηκε στην Μονπελιέ ο Μουσάμπα.

ΜΕΤΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under2.5+n/g στα 4/5 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΡΟΝΤΕΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 0-1 από την Γκινγκάμπ, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Καλύτερη των φιλοξενούμενων στο 1ο ημίχρονο, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική απόφαση και δεν κατάφερε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Ισορροπημένο το β’ μέρος, με λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Σε μία από αυτές οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 58ο λεπτό, με το 0-1 να μένει εύκολα μέχρι τέλους.

Αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα για τη Ροντέζ (0-1-2). Βρίσκεται στη 17η θέση της βαθμολογίας, στο -2 από την απευθείας σωτηρία και τη 16η Ντιζόν. Μετράει 3 ήττες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, αποτυγχάνοντας να σκοράρει στις δύο από αυτές.