*20η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Ζυρίχη – Γκρασχόπερς 2-1

*GG στα έντεκα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΓΚΡΑΣΧΟΠΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από τη Γιουνγκ Μπόις. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Ρουντάνι στο 73′.

Δημιούργησε κι αστόχησε σε δύο μεγάλες ευκαιρίες, κι ενώ το σκορ ήταν στο 0-0, προτού παραδοθεί στην ανωτερότητα της Γιουνγκ Μπόις. Με άδεια χέρια επέστρεψε από τη Βέρνη η Γκρασχόπερς βάζοντας, παράλληλα, τέλος σε αήττητο σερί τριών αγωνιστικών (2-1-0).

Σήμερα αντιμετωπίζει ως γηπεδούχος στο “Letzigrund” τη συμπολίτισσα Ζυρίχη στο μεταξύ τους ντέρμπι. Πανηγύρισε μόλις μία νίκη στα 15 τελευταία στις 23 Οκτωβρίου 2022 (4-1), στα υπόλοιπα σημείωσε πέντε ισοπαλίες και εννέα ήττες. Στην αποστολή του προπονητή Μπέρνερ επιστρέφει ο Ράστοντερ.

ΓΚΡΑΣΧΟΠΕΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΖΥΡΙΧΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0 εντός) με τη Βασιλεία. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μπένεϊ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ζυρίχη δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τη συνολική υπεροχή της κόντρα στη Βασιλεία, πετώντας δύο βαθμούς στο “Letzigrund” με την έναρξη του νέου έτους. Απειλήθηκε μόλις μία φορά στο 57′, στη διπλή ευκαιρία των Καντέ και Κολόλι, παράλληλα δοκίμασε σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Χωρίς νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές παραμένει το συγκρότημα του Χένρικσεν (0-2-2), πανηγύρισε για τελευταία φορά αυτή επί της Γιουνγκ Μπόις (3-1 εντός) στις 25 Νοεμβρίου. Στα τρία ντέρμπι που έδωσε μέσα στο 2023 με την Γκρασχόπερς επικράτησε ισάριθμες φορές με το ίδιο σκορ (2-1). Παραχωρήθηκε έναντι 250.000 ευρώ ο Μπαρ (ΜΕ) στην Τσερκάσι. Εξέτισε κι επιστρέφει ο Κοντέ, τη θέση του πήρε τόσο ο Οκίτα, όσο ο προπονητής Χένρικσεν.