12η Αγωνιστική

*Το 2-3 σύνολο γκολ επιβεβαιώθηκε στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Πρώτος γύρος: Λωζάνη – Βαντούζ 3-0

ΒΑΝΤΟΥΖ ΑΝΑΛΥΣΗ

Στην ανωτερότητα της Βασιλείας υποτάχθηκε η Βαντούζ, που γνώρισε εντός έδρας ήττα με 2-0 την προηγούμενη αγωνιστική. Δεν μπόρεσε να περιορίσει την αντίπαλο της, ενώ από το 68’ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, κάτι που έκανε δυσκολότερη την αποστολή της. Συνεχίζεται χωρίς φρένα ο κατήφορος της, αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα, μετά το πέρασμα δέκα αγωνιστικών βρίσκεται σταθερά στην τελευταία θέση, έχοντας απολογισμό 1-3-6 και καλείται να διορθώσει πολλά, αν θέλει να αποφύγει τα χειρότερα. Έρχεται χωρίς περιθώρια λάθους στο σημερινό παιχνίδι, στην έδρα της ωστόσο αντιμετωπίζει πρόβλημα, έχει πανηγυρίσει μια νίκη στα έξι φετινά ματς σε επίπεδο πρωταθλήματος. Διαθέτει τη χειρότερη άμυνα, έχοντας σημειώσει μόλις εννέα γκολ φέτος στο πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Βασιλεία γνώρισε η Βαντούζ.  Το πρώτο μέρος βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 0-0, στο δεύτερο ημίχρονο ο Πουλουλού άνοιξε το σκορ στο 55’, ενώ ο Μαρτσάντ στο 62’ έκανε το 2-0. Οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν από το 68’ με παίκτη λιγότερο.

ΒΑΝΤΟΥΖ Στατιστικά

*Over 2,5 τα 5/9 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Goalbet).

*Δέχτηκε γκολ και στα 16 τελευταία ματς.

Παίξε Νόμιμα στην Goalbet | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΛΩΖΑΝΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Είχε δύσκολη αποστολή κόντρα στη Σεν Γκάλεν, η Λωζάνη δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική. Προσπάθησε να κρατήσει το μηδέν, στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 61’ να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος.

Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις της στο πρωτάθλημα, πραγματοποιεί κακό ξεκίνημα, υποχώρησε στην 8η θέση μετά το πέρασμα 12 αγωνιστικών, έχοντας απολογισμό 3-3-5. Δυσκολεύεται εκτός έδρας, αγνοεί τη νίκη στις πέντε φετινές εξόδους της για το πρωτάθλημα. Σταθερά εκτός δράσης βρίσκονται οι Φαλκ, Σμιντ και Γκετάζ, αλλά και ο τιμωρημένος Ζεκνινί.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Σεν Γκάλεν γνώρισε η Λωζάνη. Το πρώτο μέρος βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 0-0, στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 61’ με τον Ρουίζ, κρατώντας στη συνέχεια το υπέρ τους 1-0 μέχρι το τέλος.