* 9-8-2 το ρεκόρ υπέρ της Φενέρ στα 20 τελευταία ντέρμπι στο Καδίκιοϊ.

* Στον 1ο γύρο (02/10): Μπεσίκτας – Φενέρμπαχτσε 0-0

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Αλάνιασπορ. Ο Κουλούρης (4’) άνοιξε το σκορ για την Αλάνιασπορ, αλλά η Φενέρμπαχτσε γύρισε το παιχνίδι με δύο πέναλτι του Βαλένσια (65’ & 85’) και τον Μορ (90+2’).

Με αναπτερωμένες ελπίδες για την κατάκτηση του πρωταθλήματος επιστρέψει στη δράση η Φενέρ, τρέχοντας αήττητο σερί 7-1-0 στην Super Lig μετά την εντός έδρας ήττα στο ντέρμπι κορυφής.

Πειστική η αντίδρασή της στα νότια παράλια στις 19 του Μάρτη, δεν έχασε το μυαλό της από το γρήγορο γκολ της Αλάνιασπορ. Κυριάρχησε εδαφικά (71%) στο υπόλοιπο του αγώνα, μονοπώλησε τις απειλές και με πρωταγωνιστή και πάλι τον Βαλένσια γύρισε το παιχνίδι. Είχε υπομονή στην ανάπτυξή της, κατάφερε να μην εκτεθεί στο transition παρότι κυνηγούσε στο σκορ για μεγάλο διάστημα.

Με αρκετά και σημαντικά προβλήματα τραυματισμών έγινε η προετοιμασία για το ντέρμπι, αφού σίγουρα εκτός είναι οι τραυματίες Μπατσουαγί (φορ), Κινγκ (φορ), Λίνκολν (αρ. μπακ/χαφ), Ουστερβέλντε (αρ. μπακ) και Πέρες (στόπερ), ενώ δεν είναι δεδομένη ούτε η συμμετοχή του αρχισκόρερ της λίγκας, Βαλένσια, που έχει ενοχλήσεις. Αλλαγή συστήματος ετοιμάζει ο Ζεσούς σύμφωνα με τα ρεπορτάζ, επιστροφή σε σχήμα με τρία στόπερ.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 9/10 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

* No Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Ιστανμπούλσπορ. Ο Τοσούν άνοιξε το σκορ στο 42’, ο Αμπουμπακάρ έκανε το 2-0 στο 56’, ο Λοκίλο μείωσε προσωρινά για την Ιστανμπούλσπορ στο 70’ και ο Ρέντμοντ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 90+3’.

Με τις τρεις διαδοχικές νίκες πριν τη διακοπή των εθνικών ομάδων η Μπεσίκτας είναι πλέον σε θέση ισχύος για την 3η θέση που της εξασφαλίζει ευρωπαϊκό εισιτήριο και πηγαίνει στο ντέρμπι με στόχο να κάνει την σπουδαιότερη νίκη της σεζόν της. Αλλαγμένό το αρχικό της σχήμα μετά την πένθιμη διακοπή, πήραν άμεσα φανέλα βασικού οι νεοφερμένοι Μπουλούτ (δεξί μπακ), Κόλεϊ (στόπερ) και Χατζιαχμέτοβιτς (χαφ), αλλά τα αμυντικά θέματα δεν έχουν μειωθεί.

Άρρυθμη στο ξεκίνημα του αγώνα με την Ιστανμπούλσπορ στις 18 του Μάρτη, δεν κατάφερε να απειλήσει μέχρι το κόρνερ για το 1-0 στο φινάλε του ημιχρόνου. Αυξήθηκαν οι επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ μετά το προβάδισμα, αλλά στο ξεκίνημα του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι πριν το 2-0, το οποίο πέτυχε με εκπληκτικό σουτ από τα 20+ μέτρα ο Αμπουμπακάρ! Η λάθος πάσα του κίπερ Γκιουνόκ έβαλε ξανά στο παιχνίδι την Ιστανμπούλσπορ, η οποία έχασε δύο τετ α τετ στο ακόλουθο 5λεπτο! Με πολύ άγχος τελικά πήρε το “τρίποντο” η Μπεσίκτας, απειλήθηκε ξανά, αλλά ο Ρέντμοντ “καθάρισε” με ένα ακόμη εντυπωσιακό τελείωμα εκτός περιοχής.

Δίχως ιδιαίτερα προβλήματα έγινε η προετοιμασία για το ντέρμπι, μόνο ο Σαΐς (στόπερ) είχε ενοχλήσεις μετά τα ματς της εθνικής, αλλά έτσι κι αλλιώς έχει χάσει τη θέση του στο βασικό σχήμα. Εκτός πλάνων παραμένουν οι Άλι (μέσος) και Ενκουντού (εξτρέμ) που θα αποχωρήσουν το καλοκαίρι.