ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ - ΤΟΡΙΝΟ Προγνωστικά

*Προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ιταλίας. Μονές αναμετρήσεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Ρόμα – Κρεμονέζε.

*Στο πρωτάθλημα: Φιορεντίνα – Τορίνο 0-1 (22/1/23)

*Σημειώθηκε μία ισοπαλία στα επτά τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (πανηγύρισαν από τρεις νίκες): Τον Ιανουάριο 2021 στην έδρα της Τορίνο (1-1).

*Η Φιορεντίνα γνώρισε μόλις μία ήττα στα 12 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στο “Artemio Franchi” (επτά νίκες, τέσσερις ισοπαλίες).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με τη Λάτσιο. Ο Καζάλε άνοιξε το σκορ μόλις στο 8′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Γκονσάλες (49′).

Η Φιορεντίνα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τη μετριότατη εμφάνιση της Λάτσιο στο “Olimpico”, από το οποίο επέστρεψε με τον βαθμό της ισοπαλίςα (1-1). Βρέθηκε με το καλημέρα πίσω στο σκορ, κάτι που δεν την πτόησε ιδιαίτερα. Ισοφάρισε λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και πίεσε για την ανατροπή των δεδομένων, αναγκάζοντας σε πέντε αποκρούσεις τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Το συγκρότημα του Ιταλιάνο άφησε πίσω τις δύο σερί ήττες που γνώρισε από Ρόμα (2-0 εκτός) και Τορίνο (1-0 εντός), φτάνοντας τους 24 βαθμούς διατηρείται λίγο κάτω από τη μέση της βαθμολογίας. Στις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσεις στο “Artemio Franchi” έχει απολογισμό 2-1-1: Δέχτηκε γκολ σε όλες και σκόραρε στις τρεις. Δεν βρίσκεται στην αποστολή ο Άμραμπατ που εμπλέκεται σε μεταγραφικά σενάρια (σ.σ. τον θέλει η Μπαρτσελόνα). Την Κυριακή (5/2) υποδέχεται την Μπολόνια.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΤΟΡΙΝΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με την Έμπολι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Λουπέρτο (37′) και Μαρίν (69′), προτού απαντήσουν μέσα σε λίγα λεπτά Ρίτσι (82′) και Σανάμπρια (85′).

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο 69′, η Τορίνο έβγαλε αντίδραση στο “Carlo Castellani” ισοφαρίζοντας μέσα σε τρία λεπτά την Έμπολι για το τελικό 2-2. Μάλιστα με τη συμπλήρωση των 90′ ο Μίραντσουκ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι αγγίζοντας την ανατροπή για την “γκρανάτα”, η οποία παραμένει αήττητη μακριά από το σπίτι της σε πέντε αναμετρήσεις (1-4-0). Καταλαμβάνει την 8η θέση της Σέριε Α και βρίσκεται στο -10 από αυτές που οδηγούν στην Ευρώπη.

Φυσικά παραμένει ανοιχτό το ενδεχόμενο η 7η θέση (-2) να δίνει εισιτήριο για το Κόνφερενς Λιγκ, κάτι που θα γίνει γνωστό μέσω του Κυπέλλου Ιταλίας. Αν εξαιρέσουμε την πρόσφατη νίκη της Τορίνο στην έδρα της Φιορεντίνα (1-0) στις 22 Ιανουαρίου, θα πρέπει να γυρίσουμε στις 17 Δεκεμβρίου 2008 για να βρούμε την αμέσως προηγούμενη (1-0). Φανέλα βασικού θα πάρει ο νεοαποκτηθέντας Ίλιτς, τραυματίας ο Ζίμα και τιμωρημένος ο Τζιτζί. Την Κυριακή (5/2) υποδέχεται την Ουντινέζε.