* Πρώτος γύρος για το Κύπελλο Γερμανίας. Οι αναμετρήσεις είναι μονές. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

ΜΑΓΔΕΜΒΟΥΡΓΟ (Β’)

Χωρίς νίκη παραμένει το Μαγδεμβούργο μετά το πέρας δύο αγωνιστικών στο πρωτάθλημα. Αφού γνώρισε την ήττα από τη Σαν Πάουλι (2-1 εντός έδρας), την προηγούμενη βδομάδα μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Άουε (0-0 εκτός έδρας). Σύμφωνα με τα γερμανικά ΜΜΕ ο προπονητής του Μαγδεμβούργου, Γενς Χάρτελ, αναμένεται να ανακατέψει την τράπουλά του στην αποψινή αναμέτρηση με την Ντάρμσταντ. Στον πάγκο πρόκειται να κάτσει ο Φέιζιτς, κάνοντας χώρο στον 23χρονο τερματοφύλακα, Αλεξάντερ Μπρανστ, που θα κάνει το ντεμπούτο του κάτω από τα γκολπόστ. Την επόμενη βδομάδα το Μαγδεμβούργο θα υποδεχτεί την Ίνγκολσταντ για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Άουε και Μαγδεμβούργο στην έδρα της πρώτης (0-0) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του Μαγδεμβούργου σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Interwetten)

Το Μαγδεμβούργο – Ντάρμσταντ παίζει στην Interwetten

ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ (Β’)

Αφού επικράτησε της Πάντερμπορν (1-0 εντός έδρας), η Ντάρμσταντ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σαν Πάουλι (2-0 εκτός έδρας) την προηγούμενη βδομάδα για το πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 52’ με τον Νέουντεκερ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Μπούχτμαν. Τα «κρίνα» δείχνουν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα στη γραμμή κρούσης τους, κάτι που έχει αντιληφθεί ο προπονητής τους, Ντιρκ Σούστερ. Ο 50χρονος Γερμανός βρίσκεται εδώ και ημέρες με αναζήτηση ποδοσφαιριστών που θα μπορέσουν να ανεβάσουν το επιθετικό επίπεδο του συλλόγου πριν το τέλος της μεταγραφικής περιόδου.

Προηγούμενο ματς: Η Ντάρμσταντ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Σαν Πάουλι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Ντάρμσταντ γνώρισε μόλις μία ήττα στα 17 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.