23η αγωνιστική

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ντέγκερφορς – ΑΪΚ 2-1

ΑΪΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-2 από τη Χάμαρμπι, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 24ο λεπτό με τον Φαράζ, στην πορεία όμως δέχθηκε τρία τέρματα (28′, 58′, 65′). Μείωσε στο 77′ με τον Τίχοσεν, δεχόμενη και τέταρτο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Την ήττα υπέστη και πάλι η ΑΪΚ, μετά και το εντός 3-0 επί της Βάρμπεργκς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ φιλοξενήθηκε από τη Χάμαρμπι, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 4-2 στο μεταξύ τους ντέρμπι. Παρότι ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ, για ακόμη μια φορά έδειξε αρκετές αδυναμίες στα ανασταλτικά της καθήκοντα και μοιραία δεν απέφυγε τα χειρότερα.

Παραμένει έτσι σε πολύ δύσκολη θέση και πιο συγκεκριμένα στην προτελευταία θέση της κατάταξης, πάνω μόνο από τη Βάρμπεργκς. Μια νίκη στα οκτώ πιο πρόσφατα εντός της (1-5-2).

ΑΪΚ Στατιστικά

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΝΤΕΓΚΕΡΦΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Χάκεν, για το πρωτάθλημα. Ο Μπουζαϊέν στο 61ο λεπτό, σημείωσε το μοναδικό τέρμα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Ντέγκερφορς, μετά και τις δυο ήττες από Γκέτεμποργκ (1-2 εντός) και Τζουργκάρντεν (4-1 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τομπίας Σόλμπεργκ υποδέχθηκε την πρωταθλήτρια Χάκεν, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο παιχνίδι, ωστόσο είχε σε πολύ καλή κατάσταση τον πορτιέρο Ρόσμπαχ που κράτησε το μηδέν, ενώ “έκλεψε” το τρίποντο με μια αντεπίθεση.

Συνεχίζει έτσι την προσπάθεια της για να αποφύγει τα χειρότερα στο φινάλε της σεζόν, ούσα σε ισοβαθμία με τη σημερινή της αντίπαλο. Ηττήθηκε στις 8/10 φετινές της εξόδους της, στις οποίες πανηγύρισε και δυο νίκες.