*GG στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*2-3 γκολ στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (4-1) της Ντάρμσταντ. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Γκόσενς (4′, 34′), Μπέρενς (39′) και Ντούκι (65′). Ισοφάρισε προσωρινά ο Μέλεμ στο 24′. Με δέκα αγωνίζονταν οι φιλοξενούμενοι από το 21′ (Άαρονσον).

Προηγήθηκε με γκολ από τα αποδυτήρια και δεν πτοήθηκε ούτε από το αριθμητικό μειονέκτημα που απέκτησε στο 21′, ούτε από την ισοφάριση της Ντάρμσταντ τρία λεπτά αργότερα. Σκοράροντας άλλες τρεις φορές από ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ, η Ουνιόν Βερολίνου έκανε το 2Χ2 στην Μπουντεσλίγκα με τον 29χρονο Γερμανό μέσο, Ρόμπιν Γκόσενς, να ανοίγει λογαριασμό στη διοργάνωση (σ.σ. δεν είχε αγωνιστεί ποτέ στο παρελθόν σε αυτή).

Οι πρωτευουσιάνοι παραμένουν αήττητοι σε 24 εντός έδρας αγωνιστικές (16-8-0), γνώρισαν την τελευταία ήττα από την Ντόρτμουντ (3-0) τον Φεβρουάριο 2022. Στον πάγκο των “κιτρινόμαυρων” βρισκόταν ο τωρινός προπονητής της Λειψίας, Μάρκο Ρόζε. Θετική η παράδοσή τους κόντρα στους “κόκκινους ταύρους” στη μεγάλη κατηγορία: Αφού ηττήθηκαν στις πρώτες τρεις μεταξύ τους αναμετρήσεις, επικράτησαν με το ίδιο σκορ (2-1) στις πέντε τελευταίες. Παραχωρήθηκαν οι Χάιντς (ΑΜ, Κολωνία) και Σκάρκε (ΜΕ, Ντάρμσταντ), αποκτήθηκε από τη Γιουβέντους ο Μπονούτσι (ΑΜ).

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΛΕΙΨΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (5-1) της Στουτγκάρδης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Γκιρασί (35′), απάντησαν οι Χένριχς (51′), Ντάνι Όλμο (63′), Οπέντα (66′), Καμπλ (74′) και Σίμονς (76′).

Μετά την άδικη ήττα που γνώρισε από τη Λεβερκούζεν στην “BayArena”, η Λειψία ξέσπασε με πεντάρα μπροστά στο κοινό της την προηγούμενη βδομάδα. Καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Μάρκο Ρόζε, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Στουτγκάρδη που είχε προηγηθεί λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Οι “κόκκινοι ταύροι” επικράτησαν στις 6/7 τελευταίες αγωνιστικές, η μοναδική ήττα ήρθε στη φετινή πρεμιέρα. Το συμβόλαιο συνεργασίας του με το σύλλογο ανανέωσε ο Μπλάσβιχ, ο οποίος ουσιαστικά αποτελεί βασικό τερματοφύλακα αυτού μετά τον τραυματισμό του Γκουλάτσι. Αποκτήθηκε από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης ο Λεντζ (ΑΜ), παραχωρήθηκε δανεικός στην Ουτρέχτη ο Νοβόα (ΜΕ).