*Στον πρώτο γύρο: Λυών – Λιλ 1-0

*Στο Κύπελλο: Λυών – Λιλ 2-2 κανονική διάρκεια (4-2 στα πέναλτι).

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Λανς. Με αυτογκόλ πίσω στο σκορ στο 41’, έφερε το ματς στα ίσα με τον Ντέιβιντ στο 69’.

Έγινε η δεύτερη ομάδα της Ligue 1 που φεύγει με αποτέλεσμα απ’ το “Μπολάρ”, παραχώρησε 1-1 με τη Λανς στο ντέρμπι του βορρά. Ακίνδυνη στο πρώτο ημίχρονο, από ένα αυτογκόλ βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ. Αισθητά βελτιωμένη στο δεύτερο 45λεπτο, ήξερε τι ζητούσε μέσα στο γήπεδο, έψαξε με αξιώσεις την ισοφάριση, την πέτυχε δίκαια και είχε κάποιες καλές στιγμές να κάνει την ανατροπή.

Σε καλή κατάσταση η ομάδα του Φονσέκα, παρέμεινε στην 6η θέση, στο -1 από την πεντάδα (με τα δεδομένα που διαμορφώθηκαν στο Κύπελλο είναι απίθανο η 6η θέση να οδηγήσει στην Ευρώπη) και στο -6 από την τριάδα. Πανίσχυρη στο γήπεδό της, είναι αήττητη στα δέκα τελευταία με ρεκόρ 7-3-0.

Επιστρέφει στον πάγκο ο κόουτς Φονσέκα (ήταν τιμωρημένος στο προηγούμενο). Παραμένουν τραυματίες ο δεξιός μπακ Ντιακιτέ, ο αριστερός μπακ Ισμαΐλι, νέα απώλεια ο στόπερ Τζαλό, χτύπησε σοβαρά και χάνει το υπόλοιπο της σεζόν. Δεν έβγαλε μέρος της προπόνησης με πρόβλημα στους προσαγωγούς ο βασικός στόπερ Φόντε και δύσκολα θα τον δούμε να ξεκινάει ενδεκάδα. Τη θέση του πιθανότατα θα πάρει ο 17χρονος Γιορό. Επανέρχεται ο εξτρέμ Ουνάς.

ΛΙΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 5/6 πρόσφατα παιχνίδια.

*Over 2.5 τα 4/6 τελευταία ματς.

ΛΥΩΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Λοριάν.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο δρόμο των επιτυχιών, “κόλλησε” στο 0-0 με τη Λοριάν. Προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό απ’ το ξεκίνημα, δεν ήταν απειλητική στο πρώτο ημίχρονο, ανέβηκε στο δεύτερο, έφτιαξε πολλές φάσεις, αλλά ήταν άστοχη στην τελική προσπάθεια και δεν βρήκε τον τρόπο να “πληγώσει” την αντίπαλη άμυνα.

Νέα σημαντική απώλεια για την ομάδα του Μπλαν, με τέσσερις νίκες πάντως στην τελευταία εξάδα το παλεύει για την εξάδα (στο -7 από τη Ρεν), ενώ βρίσκεται και στα ημιτελικά του Κυπέλλου, με τις πιθανότητες για κατάκτηση του τροπαίου να είναι σημαντικές. Αποδεικνύεται πιο αποτελεσματική μακριά απ’ το γήπεδό της, πανηγύρισε τρία διπλά στις τέσσερις πρόσφατες εξόδους της (3-0-1), όλες ήρθαν Goal/Goal & Over 2.5.

Παραμένουν τραυματίες ο γκολκίπερ Λόπες, ο δεξιός μπακ Γκουστό και ο εξτρέμ Ζεφίνιο. Επανέρχονται ο χαφ Μέντες και ο φορ/αρχηγός Λακαζέτ.