8η αγωνιστική

*Η Βαστέρας επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Γκάις.

*No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΚΑΪΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Γκέτεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Χένρικσον (33′) και ΑΛ-Χόλμστρεμ (76′), δεχόμενη απλά τη μείωση στις καθυστερήσεις.

Στο δρόμο των επιτυχιών μπήκε και πάλι η Γκάις, μετά και την ήττα με 1-0 στην έδρα της Τζουργκάρντεν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρέντρικ Χόλμπεργκ υποδέχθηκε τη Γκέτεμποργκ, της οποίας και επικράτησε με 2-1 στο μεταξύ τους ντέρμπι. Περίμενε την αντίπαλο της σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και “χτυπώντας” δις μέσω αντεπιθέσεων κατάφερε να πάρει σαφές προβάδισμα στο σκορ, πριν δεχθεί απλά τη μείωση στο φινάλε.

Τρίτη νίκη στις τέσσερις τελευταίες στροφές, έχοντας προηγηθεί εκείνες κόντρα σε Μιάλμπι (2-1 εντός) και Κάλμαρ (2-3 εκτός). Κάπως έτσι έφτασε τους δώδεκα βαθμούς, όσους έχει και η Χάλμσταντ. Επικράτησε στα δυο από τα τρία εντός της, στα οποία είχε και μια ήττα 0-4 από τη Μπρομαποϊκάρνα. Συμπλήρωσαν κάρτες οι Ιμπραχίμ και Χένρικσον.

Γκάις Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΑΣΤΕΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Τζουργκάρντεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 31ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 54′.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Βαστέρας, μετά και το εκτός 2-1 από τη Χάμαρμπι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάλε Κάρλσον υποδέχθηκε τη Τζουργκάρντεν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2. Αν και είχε καλή παρουσία δεν κατάφερε να πετύχει κάτι. Βρέθηκε πίσω στο μισάωρο και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια έχασε πέναλτι με τον Γκέφβερτ. Μάλιστα, στην εξέλιξη της φάσης δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, χωρίς να έχει αντίδραση στη συνέχεια.

Έφτασε έτσι τις έξι ήττες μετά και τις επτά πρώτες στροφές, οπότε και με τρεις βαθμούς μέχρι τώρα, παραμένει στην τελευταία θέση της κατάταξης. Οι τρεις από αυτές ήρθαν στα ισάριθμα εκτός της, στα οποία σκόραρε μια φορά. Αποχώρησε με πρόβλημα στο τελευταίο ο αμυντικός Ενσαμπιγιουμβά.