*Αυτό είναι πιθανότερα το τελευταίο παιχνίδι του Άρνε Σλοτ στον πάγκο της Φέγενορντ, αφού ο Ολλανδός θα συνεχίσει στην Λίβερπουλ την νέα σεζόν.

*13/15 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*Μόνο νίκες μετράει η Φέγενορντ απέναντι στην Εξέλσιορ εντός του 21ου αιώνα (11-0-0).

Δείτε τα προγνωστικα στοιχηματος

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 2-3 την Ναϊμέγκεν εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Πήρε προβάδισμα στα τέλη του πρώτου μέρους (43′), ισοφαρίστηκε με το ξεκίνημα της επανάληψης (47′), αλλά στιγμές αργότερα η αντίπαλος έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής (49′). Βρήκε δεύτερο γκολ στο 57′, δέχτηκε εκ νέου ισοφάριση παρότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω (80′), αλλά στο 87′ σκόραρε για τρίτη και τελευταία φορά, σφραγίζοντας την νίκη.

Πήρε τον αέρα της Ναϊμέγκεν την φετινή σεζόν και λίγες εβδομάδες μετά την νίκη απέναντί της στον τελικό του κυπέλλου, την κέρδισε και στο πρωτάθλημα. Το τελικό αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι διαφορετικό και η εμφάνισή της βασίστηκε περισσότερο στην αποτελεσματικότητα και την ουσία, παρά στο θέαμα. Σημαντικό ρόλο έπαιξε και το γεγονός πως έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα σχεδόν σε ολόκληρο το δεύτερο γύρο.

Κατέκτησε την δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα, ενώ και με το κύπελλο που πήρε η σεζόν κρίνεται απόλυτα επιτυχημένη παρότι παρέδωσε τα περσινά σκήπτρα στην Αϊντχόφεν. Το σημερινό ματς θα αποτελέσει εκτός συγκλονιστικού απροόπτου το τελευταίο του Άρνε Σλοτ στον πάγκο της ομάδας, αφού ο Ολλανδός θα συνεχίσει την καριέρα του στην Λίβερπουλ.

«Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι στην Ναϊμέγκεν και μας αξίζει να κλείσουμε μια όμορφη σεζόν με μία νίκη μπροστά στο κοινό μας», το σχόλιο του Ολλανδού τεχνικού για το σημερινό ματς.

Τραυματίστηκε ο αναπληρωματικός κίπερ Λάμπρου αλλά και ο βασικός χαφ Τίμπερ. Παραμένουν τραυματίες ο αριστερός μπακ Χάρτμαν και ο βασικός χαφ Βίφερ, ενώ τέθηκαν νοκ άουτ ο ηγετικός στράικερ Χιμένεζ και ο βασικός στόπερ Νιούπορτ. Αμφίβολος ο στόπερ Μπέελεν λόγω ίωσης.

Φέγενορντ Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*Bρέθηκε να προηγείται στα 5/7 τελευταία πρώτα ημίχρονα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΕΞΕΛΣΙΟΡ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με το εντυπωσιακό 4-0 την Χέρακλες εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+3′) και στην επανάληψη σημείωσε άλλα τρία γκολ (66′, 67′, 90+5′).

Πιθανώς προέρχεται από την καλύτερή της φετινή εμφάνιση, αφού σε ματς που ήθελε μόνο την νίκη, επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-0 της Χέρακλες. Άνοιξε το σκορ σε καίριο χρονικά σημείο και στην επανάληψη έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, δίχως να απειληθεί στο ελάχιστο από μια αντίπαλο που βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα.

Τα καλά νέα δεν ήρθαν από τον αγώνα της Βααλβάικ (έληξε με ισοπαλία) και αυτό την αναγκάζει να πάει για αποτέλεσμα στο τοπικό ντέρμπι, προκειμένου να αποφύγει την 16η θέση των μπαράζ. Θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από την Βααλβάικ, ενώ σε περίπτωση που κερδίσουν και οι δύο, τα πάντα θα κριθούν στην μεταξύ τους διαφορά τερμάτων (-1). Μπορεί να βάλει από κάτω και την Χέρακλες, σε περίπτωση που κερδίσει η ίδια στο «Ντε Κάουπ» και η ομάδα του Άλμελο ηττηθεί από την αδιάφορη Φορτούνα Σιτάρντ.

«Οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μας αλλά όσο έχουμε ελπίδες, θα φροντίσουμε να τις εξαντλήσουμε», επισήμανε ο τεχνικός Νταϊκχάουζεν,

Παραμένουν στα πιτς ο στόπερ Πιρί, ο μπακ Σέιμορ και ο αναπληρωματικός κίπερ Αλμπλάς, ενώ πιθανότερα επιστρέφει ο πολύτιμος εξτρέμ Ντριούς.