3η αγωνιστική

*Το “Ντέρμπι των αιωνίων αντιπάλων” της Λευκωσίας.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΟΜΟΝΟΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Καρμιώτισσα, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο δεύτερο λεπτό με τον Σιπριάνο και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, στην πορεία σκόραρε δις με τον Κακουλλή. Δέχθηκε όμως και πάλι την ισοφάριση στη συνέχεια (75′, 90’+3).

Αήττητη για δεύτερο σερί ματς παρέμεινε η Ομόνοια στο πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή φιλοξενήθηκε από την Καρμιώτισσα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3. Παρότι πήρε προβάδισμα με 0-1 και 1-3, δεν κατάφερε να διαχειριστεί σωστά το παιχνίδι. Έδωσε αρκετά δικαιώματα και έχασε μέσα από τα χέρια το διπλό, δεχόμενη την ισοφάριση στο φινάλε.

Δεν κατάφερε έτσι να κάνει το 2/2, μετά και το εντυπωσιακό 4-0 της πρεμιέρας κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα. Ευελπιστεί σε μια καλύτερη εμφάνιση στο αποψινό ντέρμπι, όπου υπολογίζεται κανονικά ο νεοαποκτηθής Φράνσον. Αντιθέτως, παραμένουν εκτός μάχης οι τραυματίες Ψάλτης, Παναγιώτου και Εράκοβιτς.

Ομόνοια Στατιστικά

*Over 3.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΠΟΕΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Γάνδη, για το Κόνφερενς Λιγκ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 (28′, 79′), για να μειώσει με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις.

Δεν κατάφερε να κάνει το άλμα πρόκρισης στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ, ο ΑΠΟΕΛ. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο υποδέχθηκε τη Γάνδη, στη ρεβάνς της ήττα με 2-0 στο Βέλγιο για τα πλέι οφ, από την οποία ηττήθηκε ξανά, αυτή τη φορά με 1-2. Αποτέλεσμα από το οποίο αδικείται, καθώς είχε πολύ περισσότερες ευκαιρίες από την αντίπαλο και άξιζε κάτι παραπάνω, από μια απλή μείωση στο φινάλε.

Στρέφει έτσι αποκλειστικά την προσοχή του στο πρωτάθλημα, εκεί όπου στην πρεμιέρα του επικράτησε με 0-2 της ΑΕ Ζακακίου, ενώ την περασμένο εβδομάδα, το ματς με την Πάφο οδηγήθηκε σε αναβολή. “Δεν είναι η ιδανική στιγμή να παίξεις ένα ντέρμπι. Ο πρώτος αντίπαλός μας δεν θα είναι η Ομόνοια, αλλά ο εαυτός μας. Πρέπει να παίξουμε έξυπνα με στρατηγική”, δήλωσε ο Πορτογάλος τεχνικός για το ντέρμπι.