*27η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Σιόν – Σερβέτ 0-0, Σερβέτ – Σιόν 2-2

*GG στα 11/13 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΙΟΝ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Λουκέρνης. Ο Σίο άνοιξε το σκορ στο 50′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Φρίντεκ (80′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπουά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με δέκα αγωνίζονταν η Λουκέρνη από το 64′ (Μάιερ).

Δεκαέξι αναμετρήσεις κράτησε το αρνητικό σερί της Σιόν (έξι ισοπαλίες, δέκα ήττες), την προηγούμενη βδομάδα άλωσε την έδρα της Λουκέρνης (2-1) έχοντας σύμμαχο και την τύχη. Πήρε τον δεύτερο ρόλο στην αναμέτρηση από το ξεκίνημα κι εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις δύο μοναδικές ευκαιρίες που δημιούργησε στον στόχο.

Στάθηκε εξαιρετικά τυχερή στο 63′ όταν ο Ντρέγκερ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Λίντνερ. Φτάνοντας τους 26 βαθμούς ισοβαθμεί με την ουραγό Βίντερτουρ, στις επτά τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές έχει απολογισμό 0-1-6. Στις οχτώ τελευταίες αναμετρήσεις που υποδέχτηκε τη Σερβέτ πανηγύρισε μία νίκη (πέντε ισοπαλίες, δύο ήττες), στις 26 Νοεμβρίου 2020 (2-0). Εξέτισε ο Λαβασί, τη θέση του πήρε ο Μπαλοτέλι.

ΣΙΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΕΡΒΕΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας στα πέναλτι (2-2 κ.δ. και παρ.) από τη Λουγκάνο. Ο Κουτέσα άνοιξε το σκορ στο 22′, προτού ο Αλισέδα ανατρέψει τα δεδομένα για τους φιλοξενούμενους (31′, 40′). Το 2-2 έκανε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κρίβελι.

Αναβολή πήρε για τη Σερβέτ το όνειρο συμμετοχής στον τελικό του Κυπέλλου για πρώτη φορά μετά το 2001… Μεσοβδόμαδα έστειλε την αναμέτρηση με τη Λουγκάνο στην παράταση με γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, αυτή οδηγήθηκε στα πέναλτι εκεί που πλήρωσε την (τέταρτη) άστοχη εκτέλεση του Μπαμπού.

Λίγες μέρες νωρίτερα είχε επικρατήσει (με ανατροπή) της Γιουνγκ Μπόις (2-1 εντός) βάζοντας τέλος σε αρνητικό σερί πέντε αγωνιστικών (τέσσερις ισοπαλίες, μία ήττα). Συγκεντρώνοντας 39 βαθμούς έχει τον πρώτο λόγο για κατάκτηση της 2ης θέσης, καθώς βρίσκεται στο +4 από Σεν Γκάλεν και Λουγκάνο. Εκτός έδρας μετράει τρεις σερί ισοπαλίες και παραμένει αήττητη σε τέσσερις αγωνιστικές. Εξέτισε ο Κρίβελι.