*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μπρεστ – Στρασμπούργκ 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από τη Λοριάν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-3 (2′, 45’+2, 49′), για να μειώσει απλά με τον Γκιλμπέρ στο 51ο λεπτό. Έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις, όταν και αποβλήθηκε ο Μπακουά.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι η Στρασμπούργκ, έχοντας δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά υποδέχθηκε τη Λοριάν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-3.

Βρέθηκε πίσω με το “καλημέρα” και παρότι είχε τον έλεγχο στην πορεία, δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα μέχρι την ανάπαυλα, με εξαίρεση μια φάση στο 42′. Αντιθέτως, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, νέο λάθος στην άμυνα και τρίτο τέρμα για τους φιλοξενούμενους, με την ίδια να μειώνει άμεσα σε 1-3 και παρότι είχε χρόνο μπροστά της, δεν κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση.

Τρίτη διαδοχική ήττα, μετά και από εκείνες που προηγήθηκαν κόντρα σε Παρί Σεν Ζερμέν (1-2 εντός) και Λανς (3-1 εκτός). Βρίσκεται έτσι στα μέσα της κατάταξης, έχοντας παράλληλα μια διαφορά μόλις τριών βαθμών από την τελευταία τριάδα και την επικίνδυνη ζώνη της κατηγορίας. Ηττήθηκε στα δυο πιο πρόσφατα εντός της, παρότι σκόραρε και στα πέντε τελευταία που έδωσε εκεί.

Την ερχόμενη Τρίτη (27/02), θα παίξει στην έδρα της Λυών, στα πλαίσια των ημιτελικών του κυπέλλου Γαλλίας. Εκτίει τιμωρία ο Ντιλάν Μπακουά, για την αποβολή του στο φινάλε με τη Λοριάν.

Στρασμπούργκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μαρσέιγ, για το πρωτάθλημα. Έμεινε με δέκα παίκτες με τη συμπλήρωση μιας ώρας, όταν και αποβλήθηκε ο Μουνιέ, για να βρει δίχτυα με τον Λε-Μελού στο 88ο λεπτό.

Αήττητο σερί έντεκα αγώνων πρωταθλήματος για τη Μπρεστ, στο οποίο και μετράει επτά νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ερίκ Ρουά υποδέχθηκε τη Μαρσέιγ, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Σε ένα αρκετά ανοιχτό παιχνίδι ανάμεσα τους, ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο και είχε κάποιες καλές στιγμές για να πάρει προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο. Δεν τις εκμεταλλεύτηκε όμως και με τη συμπλήρωση μιας ώρας έμεινε με δέκα παίκτες. Παρόλα αυτά δεν έδειξε να επηρεάζεται και αφού δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους Μασσαλούς, κατάφερε να βρει δίχτυα προς το φινάλε, με προσωπική ενέργεια του Λε-Μελού.

Πρώτη νίκη μετά από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες με Παρί Σεν Ζερμέν (2-2 εκτός), Νις (0-0 εντός) και Κλερμόν (1-1 εκτός). Κάπως έτσι, πέρασε μόνη δεύτερη στην κατάταξη, εκμεταλλευόμενη και τις απώλειες των Νις και Μονακό. Αλώβητη στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε κατά σειρά τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.

Με δυο αγωνιστικές τιμωρήθηκε ο Μουνιέ για την αποβολή του στην αναμέτρηση με τη Μαρσέιγ, ενώ εκτίουν τιμωρία και οι Μπιζότ και Μανετί.