* Δεύτερη αναμέτρηση για τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

* Στο πρώτο ματς: Ντέρμπι – Σαουθάμπτον 2-2

*Δείτε τα σημερινά αποτελέσματα αγώνων

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ (Premier League)

Μετά από τέσσερις αναμετρήσεις, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες, η Σαουθάμπτον επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών το Σάββατο επικρατώντας εκτός έδρας με 2-1 της Λέστερ για το πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 11’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ουάρντ Πρόουσι. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Λονγκ διπλασίασε τα τέρματά τους, λίγη ώρα μετά την αποβολή του Βάλερι που τους άφησε με δέκα ποδοσφαιριστές.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Εντιντί στο 58’. Ποινή τιμωρίας θα εκτίσουν απόψε οι Βάλερι, Όστιν και Χόιμπιεργκ. «Η αναμέτρηση έρχεται στη χειρότερη περίοδο και για τις δύο ομάδες. Ακολουθεί μία πολύ σημαντική μάχη για εμάς με την Έβερτον, ωστόσο εμείς επικεντρωνόμαστε στην Ντέρμπι», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής των «αγίων», Ραλφ Χάσενχουτλ.

Προηγούμενο ματς: Η Σαουθάμπτον επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Λέστερ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG και over 2,5 στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της Σαουθάμπτον σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΝΤΕΡΜΠΙ (Championship)

Μόλις μία νίκη πανηγύρισε η Ντέρμπι στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε, αυτήν κόντρα στη Νόριτς (4-3 εκτός έδρας) στις 29 Δεκεμβρίου. Στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες. Την προηγούμενη βδομάδα επέστρεψε με άδεια χέρια από την έδρα της Λιντς (2-0) για το πρωτάθλημα. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε στο 20’ ο Ρούφι, μετά την ασίστ του Κλαρκ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και το 47’ ο Χάρισον.

Το Σάββατο (19/1) ακολουθεί μία must win αναμέτρηση για τα «κριάρια» κόντρα στη Ρέντινγκ, στην προσπάθεια που κάνουν για είσοδο στα πλέι οφ ανόδου της Τσάμπιονσιπ. «Λατρεύουμε το Κύπελλο Αγγλίας. Έχουμε άλλη μία ευκαιρία για να δείξουμε πως μπορούμε να σταθούμε επάξια απέναντι σε μία ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής τους, Φρανκ Λάμπαρντ.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Ντέρμπι από τη Λιντς για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της Ντέρμπι σε όλες τις διοργανώσεις.