*8η αγωνιστική

*Η Νάπολι αναδείχθηκε ισόπαλη με την Τορίνο περισσότερες φορές (55) από κάθε άλλη αντίπαλο στη Σέριε Α (49 νίκες, 32 ήττες).

*Η Νάπολι παραμένει αήττητη στις δέκα τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές με την Τορίνο (έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες). Θα πρέπει να γυρίσουμε στον Μάιο 2019 για να βρούμε την τελευταία νίκη της “γκρανάτα” (2-1).

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΝΑΠΟΛΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Μίλαν. Στο 55′ ο Πολιτάνο με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, προτού απαντήσει ο Ζιρού (69′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σιμεόνε (78′).

Πριν την διακοπή του πρωταθλήματος για τις Εθνικές ομάδες η Νάπολι βρισκόταν σε δαιμονιώδη κατάσταση. Παραμένει αήττητη από το ξεκίνημα της σεζόν με απολογισμό 7-2-0 και προέρχεται από πέντε σερί νίκες εντός κι εκτός συνόρων. Στις 18 Σεπτεμβρίου άλωσε το “San Siro” επικρατώντας με 2-1 της πρωταθλήτριας Μίλαν, παραμένοντας παράλληλα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το τελικό αποτέλεσμα δεν λέει την αλήθεια, οι “παρτενοπέι” είχαν τύχη κι αποτελεσματικότητα, αλλά και τον τερματοφύλακα Μερέτ σε εγρήγορση όποτε χρειάστηκε (τέσσερις αποκρούσεις). Εκ των κορυφαίων αναδείχθηκε ο κεντρικός αμυντικός Κιμ που δεν ξεκολλάει από την ενδεκάδα.

“Δεν πιστεύω πως θα αλλάξω πολλά πράγματα στην ενδεκάδα με την Τορίνο, θέλουμε να παλέψουμε μέχρι τέλους για τον τίτλο”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο προπονητής Σπαλέτι. Δεν υπολογίζεται εκ νέου ο Όσιμεν, μένει να φανεί ποιος από τους Σιμεόνε και Ρασπαντόρι θα βρεθεί στην κορυφή της επίθεσης. Την Τρίτη (4/10) η Νάπολι φιλοξενείται στην έδρα του Άγιαξ για το Τσάμπιονς Λιγκ.

ΝΑΠΟΛΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΤΟΡΙΝΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από τη Σασουόλο. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Άλβαρεζ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μετά από μία αναμέτρηση χωρίς πολλές ευκαιρίες, η Τορίνο δέχτηκε… μαχαιριά στην καρδιά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων από την κεφαλιά του Άλβαρεζ, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από τη Σασουόλο στο “Olimpico Grande Torino”. Είχε μία μεγάλη στιγμή σε ολόκληρη την αναμέτρηση με το μακρινό σουτ του Λούκιτς (57′) που πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Ήταν η δεύτερη σερί ήττα για την “γκρανάτα”, μετά από αυτή στο Μιλάνο με αντίπαλο την Ίντερ. “Μεγαλώνουμε όλο και περισσότερο αγωνιστικά, είναι κάτι που παρατηρώ. Οι νέοι ποδοσφαιριστές πρέπει να μπουν στο κλίμα της ομάδας. Μας λείπει η αποφασιστικότητα επιθετικά”, είπε ο προπονητής Γιούριτς.

Υπολογίζεται εκ νέου ο Μίραντσουκ, δεν αποκλείεται να πάρει θέση βασικού στη σημερινή αναμέτρηση. Στον πάγκο ενδέχεται να μείνει ο Ράντονιτς, δεν ξεκολλάει από την ενδεκάδα ο Βλάσιτς.