9η αγωνιστική

*Αήττητη η Ντέγκερφορς στα 14 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Μπράγκε, έχοντας οκτώ νίκες και έξι ισοπαλίες. Τελευταία της ήττα το Σεπτέμβριο του 2009, με 2-0, για την τρίτη κατηγορία.

*Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΜΠΡΑΓΚΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Όντεβολντ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 58′ με τον Καμόες, για να δεχθεί την ισοφάριση με πέναλτι στο 81′.

Από ένα αήττητο σερί τριών αγώνων προέρχεται η Μπράγκε, με δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάνε Μίαν φιλοξενήθηκε από την Όντεβολντ, με την οποία έμειναν στο 1-1. Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, η ίδια κατάφερε να πάρει τα ηνία με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Δεν “καθάρισε” όμως το ματς και προς το φινάλε δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι.

Πρώτη απώλεια μετά τις δυο νίκες που είχαν προηγηθεί κόντρα σε Σάντβικεν (0-1 εκτός) και Έστερσουντ (2-1 εντός), οπότε και με 15 βαθμούς είναι στην τρίτη θέση και στο -3 από την κορυφή. Αήττητη στα τρία εντός της, με δυο νίκες και μια ισοπαλία. Μοναδικός απόντας ο τραυματίας Στένσον.

Μπράγκε Στατιστικά

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΤΕΓΚΕΡΦΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-1 επί της Έργκριτε, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Λίντγκρεν στο 22′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 48ο λεπτό, στην πορεία βρήκε ακόμη τρεις φορές δίχτυα με τους Μορό (52′) και Βουκόγιεβιτς (80′, 90’+4).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Ντέγκερφορς, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και είχε μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γουίλιαμ Λούντιν υποδέχθηκε την Έργκριτε, την οποία και συνέτριψε με 4-1. Αρκετά πειστική η εμφάνιση της, έφτασε σε μια απολύτως δίκαιη νίκη, παρότι δέχθηκε προσωρινά την ισοφάριση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Έφτασε έτσι τους δώδεκα βαθμούς και καλείται να δώσει συνέχεια τώρα στις επιτυχίες, έτσι ώστε να μειώσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά από την κορυφή. Παραμένει χωρίς διπλό όμως σε τέσσερις εξόδους (0-3-1), παρότι σκόραρε σε όλες. Εξέτισαν την τιμωρία τους και θα δώσουν κανονικά το παρών οι Ντιαμπί, Σεμπάστιαν Όλσον και Μάμαρ.

Παρελθόν αποτελεί ο πρώτος σκόρερ της μέχρι τώρα, Αμπντουλά (7 συμμετοχές / 5 γκολ), ο οποίος ζήτησε να αποχωρήσει και το συμβόλαιο του λύθηκε κοινή συναινέσει.