18η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη γηπεδούχου στα πρόσφατα 5 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Ασάνε – Κονγκσβίνγκερ 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΚΟΝΓΚΣΒΙΝΓΚΕΡ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 1-4 εκτός έδρας της Ράνχαϊμ, για το πρωτάθλημα. Στο 18’ ο Άντερσεν σκόραρε για το 0-1, στο 28’ ο Λανγκρέκεν έκανε το 0-2 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 50’ Γκούνες μείωσε σε 1-2, όμως στο 89’ ο Μόμπεργκ και στο 90+4’ ο Μίρλιντ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Κονγκσβίνγκερ επέστρεψε στις επιτυχίες με την ευρείας έκτασης νίκη επί της Ράνχαϊμ (1-4) και συνεχίζει στη δεύτερη θέση της κατάταξης, κυνηγώντας τη Φρέντρικσταντ. Νίκησε έπειτα από δύο αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα, μετρά τρεις νίκες σε διάστημα πέντε αγώνων.

Ο Ελίας Μίρλιντ που αποκτήθηκε από τη Μπραν σκόραρε στο ντεμπούτο το για το συγκρότημα του Χάνσεν. Παραμένει εκτός ο τραυματίας Γέρστρεμ.

Κονγκσβίνγκερ Στατιστικά

*5/9 αναμετρήσεις είχαν “2-3 γκολ”

*6/9 παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Δέχεται γκολ σε 4/8 ματς εντός έδρας

ΑΣΑΝΕ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 3-2 εντός έδρας, επί της Μιοντάλεν, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 1’ ο Κιν χρεώθηκε αυτογκόλ για το 1-0, όμως στο 30’ ο Έβερμπι ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 49’ ο Πέντερσεν σκόραρε για το 1-2, στο 65’ ο Νίγκαρντ ισοφάρισε σε 2-2. Στο 82’ ο Φλότβε Μίκλεμπουστ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Ασάνε.

Η Ασάνε πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη, επί της Μιοντάλεν (3-2), κάνοντας μάλιστα ανατροπή στο σκορ στο δεύτερο μέρος. Έχει αναθαρρήσει τελευταία με ορισμένα θετικά αποτελέσματα, μετρά μία νίκη και τρεις ισοπαλίες σε διάστημα πέντε αγώνων.

Μοναδική αποτυχία όταν έχασε στην έδρα της KFUM Όσλο με σκορ 2-1. “Ανάσα” για τον προπονητή Ρέσλαντ η συγκομιδή τελευταία, όμως ακόμα η Ασάνε είναι στη ζώνη του υποβιβασμού. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός ο Τούρνες, επέστρεψε για να δώσει λύσεις ο Στέεν.