16η αγωνιστική

*Αυτή είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που οι δυο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΣΠΟΡΤ ΡΕΣΙΦΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Κλαμπ Ρεγκάτας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 14ο λεπτό, με το αυτογκόλ του Ζορντάν στο 86′ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των οκτώ αγώνων πρωταθλήματος για τη Σπορτ Ρεσίφε, στο οποίο και μετρούσε έξι νίκες και δυο ισοπαλίες. Μεσοβδόμαδα, η ομάδα του Έντερσον Μορέιρα φιλοξενήθηκε από την Κλαμπ Ρεγκάτας, από την έδρα της οποίας έφυγε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Βρέθηκε πίσω από νωρίς και παρότι είχε ευκαιρίες δεν κατάφερε να αλλάξει την εις βάρους της κατάσταση, ενώ προς το φινάλε ένα αυτογκόλ έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες της.

Παρά την απώλεια, διατηρείται σταθερά στις πρώτες θέσεις της κατάταξης, ωστόσο καλείται να δείξει κάτι το διαφορετικό τώρα, έτσι ώστε να μην υποχωρήσει περισσότερο. Ποντάρει στην έδρα της, εκεί όπου έχει 8/8 νίκες στο τρέχον πρωτάθλημα. Εξέτισαν την τιμωρία τους οι Φάμπιο Ματέους και Ρονάλντο και υπολογίζονται κανονικά για το αποψινό Σπορτ Ρεσίφε – Μιρασόλ.

Σπορτ Ρεσίφε Στατιστικά

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΜΙΡΑΣΟΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Ιτουάνο, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τη δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη η Μιρασόλ, μετά και από εκείνη κόντρα στη Γκουαρανί (2-1 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μότσαρτ υποδέχθηκε την Ιτουάνο, κόντρα στην οποία έφυγε με το κεφάλι κατεβασμένο, μετά και το τελικό 0-1. Μπορεί να ήταν αυτή που είχε τις φάσεις, ωστόσο βρήκε απέναντι της ένα πορτιέρο που κατέβαζε ρολά και από τη στιγμή που δεν σκόραρε αυτή, το “πλήρωσε” στις καθυστερήσεις.

Έχοντας συγκεντρώσει 25 βαθμούς μέχρι τώρα, είναι στο πρώτο μισό της κατάταξης και στο -6 από τη αποψινή της αντίπαλο. Ηττήθηκε στις 4/7 φετινές της εξόδους, έχοντας πανηγυρίσει όμως το διπλό στις υπόλοιπες τρεις. Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο νεοαποκτηθής Ζε Ρομπέρτο, ενώ θα απουσιάσει και ο τιμωρημένος Κρίστιαν Ρενάτο. Αντιθέτως, εξέτισε ο Γιούρι Λίμα.