12η αγωνιστική

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα προγνωστικα στοιχηματος της Κυριακής 16/06

ΧΕΛΣΙΝΓΚΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Σούντσβαλ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο όγδοο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Ράσμουσεν (53′), Μουχσίν (86′) και Λόεπερ (πεν. 90’+7).

Στο δρόμο των επιτυχιών μπήκε και πάλι η Χέλσινγκμποργκ, μετά από τέσσερα παιχνίδια στα οποία και είχε από δυο ισοπαλίες και ήττες. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Κλέμπερ Σάρενπαα φιλοξενήθηκε από τη Σούντσβαλ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-3. Βρέθηκε πίσω από πολύ νωρίς και παρότι δεν κατάφερε να πετύχει κάτι μέχρι την ανάπαυλα, ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και ούσα πιο απαιτητική έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Πήρε έτσι βαθμολογική ανάσα και άνοιξε στο +2 τη διαφορά της από την τελευταία τετράδα, ούσα παράλληλα στους 14 βαθμούς. Δεν κατάφερε να γευτεί τη νίκη σε κάποιο από τα έξι φετινά εντός της, έχοντας τέσσερις ισοπαλίες και δυο ήττες.

Χέλσινγκμποργκ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΡΕΜΠΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Όντεβολντ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ (39′, 80′), για να ισοφαρίσει ισάριθμες με τους Βαλγκέιρσον (57′) και Χόλμπεργκ (90′).

Χωρίς νίκη εδώ και τέσσερα παιχνίδια η Έρεμπρο, έχοντας από δυο ισοπαλίες και ήττες σε αυτό το σερί της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστιαν Γέρντλερ υποδέχθηκε την Όντεβολντ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Δεν ικανοποίησε σε καμία περίπτωση με την εμφάνιση της, κρατάει όμως την απάντηση που είχε και στις δυο φορές που βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Πρώτος βαθμός μετά τις δυο ήττες που προηγήθηκαν από Ούτσικτενς (0-1 εντός) και Γκέφλε (3-1 εκτός), φτάνοντας παράλληλα τους δώδεκα συνολικά, που την αφήνουν χαμηλά. Χωρίς διπλό στις πέντε εξόδους της, έχοντας χαρακτηριστικά δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες.