*Το παιχνίδι διεξάγεται σε ουδέτερο έδαφος, στις ΗΠΑ

*Αήττητο το Εκουαδόρ στα εφτά τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, με τέσσερις νίκες.

Δείτε τα προγνωστικα στοιχηματος της Κυριακής 16/06

ΕΚΟΥΑΔΟΡ

Προηγούμενο ματς: Το Εκουαδόρ κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Βολιβία, με τον Βαλέντσια στο 18’ να ανοίγει το σκορ, ο Γιεμπόα στο 25’ έκανε το 2-0 και ο Καϊσέδο με πέναλτι στο 70’ διαμόρφωσε το 3-0, πριν μειώσει στο τελικό σκορ η αντίπαλος της με τον Τερτσέρος στο 88’.

Το Εκουαδόρ κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Βολιβία, σε φιλικό παιχνίδι που έγινε εκεί που θα παίξει και σήμερα, ενόψει της προετοιμασίας του για το Κόπα Αμέρικα.

Και ήταν η επιστροφή του στις νίκες, αφού τα δύο προηγούμενα φιλικά παιχνίδια του ήταν απέναντι στις δυνατές Αργεντινή και Ιταλία!

Πάντως ήταν από τις σχετικά ευνοούμενες ομάδες στην κλήρωση, καθώς ο όμιλος του είναι αρκετά βατός, με δυνατότερη αντίπαλο το Μεξικό, έχοντας και Τζαμάικα και Βενεζουέλα σε αυτόν.

Ουσιαστικά θα πρέπει να “αυτοκτονήσει” για να μην περάσει στα προημιτελικά.

Εκουαδόρ Στατιστικά

*6/7 N/G στα τελευταία παιχνίδια του.

*6/7 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια του.

ΟΝΔΟΥΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Οι Ονδούρας κέρδισε 1-6 εκτός έδρας τις Βερμούδες, με το ημίχρονο να λήγει 1-1, έχοντας προηγηθεί με τον Αριάγκα στο 14’, πριν ισοφαριστεί από πέναλτι του Λιούις στο 45’. Αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ξέσπασαν, σκοράροντας πέντε γκολ, με τους

Οι Ονδούρας διέλυσαν με 1-6 εκτός έδρας τις Βερμούδες, ξεκινώντας ιδανικά τα προκριματικά για το παγκόσμιο κύπελλο του 2026, αφού νωρίτερα είχαν κερδίσει και την Κούβα με 3-1 εντός έδρας.

Άλλωστε με Μεξικό, ΗΠΑ και Καναδά να έχουν θέση ως διοργανωτές, θα έχει μεγάλη ευκαιρία να συμμετάσχει σε μία τελική φάση που θα γίνει και κοντά στην πατρίδα της.

Βέβαια αυτές οι δύο νίκες ήταν οι πρώτες έπειτα από τέσσερις αγώνες στους οποίους δεν είχε κερδίσει, έχοντας και τρεις ήττες. Αλλά ήταν και η πρώτη νίκη τους εκτός, έπειτα από 10 αγώνες στους οποίους είχαν πέντε ήττες και άλλες τόσες ισοπαλίες.