* 15η αγωνιστική

* Στον 1ο γύρο (04/05): Νόμε – Κουρεσάρε 1-1

ΚΟΥΡΕΣΑΡΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Βίμσι. Ο Παγιουνούρμ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 66ο λεπτό.

Αποκούμπι το Κύπελλο για την Κουρεσάρε, την Τετάρτη κέρδισε στην έδρα ομάδας από τη Β’ κατηγορία και σταμάτησε το αρνητικό πρωταθληματικό σερί (0-3-4) του τελευταίου ενάμιση μήνα.

Εντός προγράμματος η ήττα της 1ης Ιούνη στο Ταλίν από την πρωτοπόρο Λεβάντια, δίκαιο το τελικό σκορ βάσει εμφάνισης. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν 65 δευτερόλεπτα για να συνθέσουν ποιοτική συνεργασία για το 1-0.

Άνοιξε ο ρυθμός στην συνέχεια, προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει η Κουρεσάρε (0.13 xGoals) και γλίτωσε σε αρκετές περιπτώσεις, πριν δεχθεί το δεύτερο γκολ με κεφαλιά σε κόρνερ.

ΚΟΥΡΕΣΑΡΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 6/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΝΟΜΕ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Πάρνου Βάπρους. Οι Πλοκότνιουκ (45+1’), Λαανελαΐντ (49’) έκαναν το 2-0 της Νόμε και ο Βεενσάλου (59’) μείωσε για την Πάρνου.

Σταμάτησε η “αιμορραγία” της Γιουνάιτεντ στο κλείσιμο του Μάη, πέτυχε τη μόλις 2η νίκη της σεζόν της, πρώτη μετά από σχεδόν δύο μήνες και 8 αποτυχημένες απόπειρες (0-2-6).

Ωστόσο παρέμεινε ουραγός της λίγκας και στο +4 από τις θέσεις παραμονής, με μακράν την χειρότερη επίθεση της κατηγορίας.

Ισορροπημένο το παιχνίδι της 31ης Μαΐου, η Νόμε όμως έδειχνε πιο απειλητική στις μεταβάσεις, για να προηγηθεί στο φινάλε του με δόση τύχης. Σε κάθετη μετάβαση, με το ξεκίνημα της επανάληψης, διπλασίασε το προβάδισμά της και η Πάρνου έτρεχε και δεν έφτανε.

Μείωσε νωρίς με ατομική πλαγιοκόπηση, αλλά πέραν από μία παρόμοια τελική δεν απείλησε με ισοφάριση. Αντιθέτως η Νόμε απείλησε αρκετές σε αντεπιθέσεις.