*13η αγωνιστική

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα προγνωστικα για στοιχημα της Κυριακής 16/06

ΛΙΝ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (4-1) της Σταρτ. Ο Ντασάγιεφ με αυτογκόλ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 27′, προτού ισοφαρίσει ο Ενκουμπίρι πέντε λεπτά αργότερα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με χατ-τρικ ο Γιόχανσεν (34′, 46′, 49′). Με δέκα έμειναν οι γηπεδούχοι στο 45′ (Ενκουμπίρι).

Έπιασε τρομερή απόδοση στην έδρα της Σταρτ, εκμεταλλεύτηκε και τη μεταξύ τους παράδοση πανηγυρίζοντας μία εμφατική νίκη που τη διατηρεί στο -1 από την πρώτη εξάδα. Η Λιν δημιούργησε συνολικά 16 ευκαιρίες, έξι εκ των οποίων βρήκαν στόχο, είχε δοκάρι σε σουτ του Λαγκζαούι στο 88′ και ολοκλήρωσε με 2.74 xGoals.

Στις έντεκα τελευταίες αγωνιστικές ηττήθηκε μόνο από τη Ράουφος (1-0 εκτός) στις 27 Μαΐου (τέσσερις νίκες, έξι ισοπαλίες). Η Λιν παραμένει αήττητη σε πέντε αναμετρήσεις με τη Σόγκνταλ (4-1-0): Κράτησε το μηδέν στις δύο, στις τέσσερις επιβεβαιώθηκε το 2-3 γκολ.

ΛΙΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 8/10 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΟΓΚΝΤΑΛ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός) με την Έγκερσουντ. Ο Χίντσα άνοιξε το σκορ στο 50′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Χέλμερσεν (63′) και Λάρσεν (66′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με αυτογκόλ ο Μίντσκογκεν (79′).

Άλλους δύο βαθμούς πέταξε στην έδρα της η Σόγκνταλ με την Έγκερσουντ, δίνοντας συνέχεια σε αρνητικό σερί τεσσάρων αγωνιστικών δίχως νίκη (0-2-2). Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο, είδε τα δεδομένα να ανατρέπονται και, τελικά γλίτωσε την ήττα λίγο πριν τη συμπλήρωση των 80′.

Μόλις μία νίκη σε οχτώ εκτός έδρας αγωνιστικές πανηγύρισε η Σόγκνταλ, αυτή με αντίπαλο την Άαλεσουντ (2-0) στις 16 Μαΐου. Στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες. Στις τρεις τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Λιν γνώρισε ισάριθμες ήττες, με πιο πρόσφατη αυτή του Μαΐου 20109 (3-1).